Aktualności

Kobiety na obrazach

$image_alt
Fot. materiały prasowe

Wystawę prac Małgorzaty Rynarzewskiej oglądać będzie można w Kwidzyńskim Centrum Kultury. Wernisaż odbędzie się w środę, 15 kwietnia 2015 r.

Małgorzata Rynarzewska studiowała na Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu – dyplom z projektowania wnętrz i ogrodów w pracowni prof. A. Oleksyn oraz konserwacji obrazów. Przez wiele lat zajmowała się projektowaniem odzieży i za malowniczość projektów dzianin otrzymała nagrodę niemieckiego domu towarowego Horten.

Artystka, jak mawiają znajomi i krytycy, żyje w podwójnym, a może potrójnym świecie, tym przez siebie zorganizowanym (dom i pracownia), tym, który ją otacza – ogród, oraz w tym trzecim – świecie swojej sztuki. Lubi dobrą muzykę (Beethovena, Mozarta, Szuberta) i poezję (Leśmiana, Gałczyńskiego, Pawlikowską-Jasnorzewską), malarstwo (Gauguina, Giotta, Beksińskiego, El Greco, Chagalla). Tworzy obrazy z dominantą chłodnych tonów, nastrojowe, pełne harmonii i wysmakowanych kolorystycznych zestawień.

Obraz Małgorzaty Rynarzewskiej. Fot. materiały prasowe Dekoracyjne walory i intymny charakter wielu kompozycji są znamienne dla tematycznego repertuaru prac. Ich głównym tematem jest kobieta wpisana w surrealistyczny pejzaż. Kobieta piękna, często w nieco teatralnej pozie, czasem pojawiają się konie, kwiaty, akcesoria, kapelusze – to wszystko jest odniesieniem do osobistych przeżyć i doznań.

Niektórzy krytycy mówią o niej: malarka lirycznego świata kobiet, ale też ich nieodgadnionych wnętrz. Ale też pojawia się inna fascynacja – to ruch, wirujące spódnice tancerek, wszystko kręci się, zmienia, przenika całą postać, ale również i tło obrazu. Ten ruch rozświetla obraz, przenika wszystko powodując, iż cały obraz staje się jednolitym ornamentem.

Wyważone, zwarte kompozycje, ukazujące bogaty wewnętrzny świat, z jej fascynacjami i silnymi związkami z naturą – w ten nurt wpisują się też bursztynowe obrazy, będące zapisem wydarzeń sprzed tysięcy lat, nie ulegają trendom i wpływom, odznaczają się niezwykłą konsekwencją. Bursztyn (tonacja cieplejsza), to silny kolor i zdecydowany kontrast, to połączenie nurtu życia z nagłą śmiercią.

Prace Małgorzaty Rynarzewskiej znajdują się w kolekcjach w Polsce i zagranicą Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria,

 

Wystawa malarstwa
Małgorzaty Rynarzewskiej
———————————————————————

  • wernisaż 15 kwietnia 2015 r.
  • godz.17.00
  • Kwidzyńskie Centrum Kultury
  • Kwidzyn, ul. Katedralna 18

 

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności