Aktualności

Kino pod orłowską chmurką

$image_alt
"Mama". Fot. źródło: www.kinoletnie.info

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew – tymi słowami Krzysztofa Klenczona chciałoby się zaprosić na czwarty już sezon kina letniego w Gdyni-Orłowie. Na piasku – wielki ekran i najlepsze filmy z całego świata. Pokazy zaplanowano od 23 czerwca do 18 sierpnia 2015 r.

Przekrój filmów, które znalazły się w programie, jest imponujący. Od tych, których zadaniem jest rozśmieszyć, wzruszyć, po te, które mają skłonić do refleksji. - Wieczorne pokazy poświęcone będą najciekawszym filmom ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na takich festiwalach jak: Cannes, San Sebastian, Wenecja, Berlinale czy Europejskie Nagrody Filmowe – mówi Anna Kądziela-Grubman, koordynator programowy Kina Letniego.

Cykliczne spotkania, które będą się odbywały co wtorek do 18 sierpnia, o godz. 21.30, rozpocznie nagrodzony Złotym Niedźwiedziem film „Taxi – Teheran" Jafara Panahiego. Reżyser, wcielający się w główną postać taksówkarza, wozi klientów po mieście, pokazując im absurdy i grozę życia w jego ojczyźnie. Z jednej strony pojawia się ostra krytyka Iranu, a z drugiej wielka miłość do perskiej kultury.

O tym, że miłość jest najlepszą przyprawą, mówi film „Smak curry". To historia młodej mężatki, która potrawą doprowadzoną do perfekcji chce, przysłowiowo, trafić do serca męża przez żołądek. Przypadkiem danie, przekazane kurierowi, nie trafia do rąk małżonka, a obcego mężczyzny. Między parą nawiązuje się niezwykła relacja.  

W repertuarze, który jest dostępny na stronie www.kinoletnie.info, jest także zdobywca Złotego Globu, „Lewiatan" Andrieja Zwagincewa. Film pokazuje walkę jednostki z władzą, w realiach przyrody północnej Rosji. 

„Przed północą", który dołącza do „Przed wschodem słońca" i „Przed zachodem słońca", jest ostatnią częścią trylogii Richarda Linklatera z Ethanem Hawkem i Julie Delpy w rolach głównych. Wszystko zaczęło się w 1995 r. w pociągu do Wiednia, kiedy para nieznajomych spotyka się i rozpoczyna ciekawą konwersację. To doprowadza do romansu, który w wieloletnich perturbacjach trwa aż do trzeciej części z 2013 r., czyli do obrazu „Przed północą".

Zwieńczeniem Kina Letniego będzie meksykańskie „Pragnienie miłości". Kandydat do Oscara z 2013 r. opowiada o nastoletniej Alejandrze, która wraz z ojcem przeprowadza się do Mexico City, gdzie postanawiają rozpocząć nowe życie. Wszystko układa się pomyślnie aż do momentu, kiedy jej intymne nagranie trafia do Internetu, a osoby podające się za jej przyjaciół, od początku prowadziły z nią okrutną grę.

Repertuar Kina Letniego w Orłowie:

 • 23 czerwca – „Taxi – Teheran", reż. Jafar Panahi, Iran, 2015 r.
 • 30 czerwca – „Mama", reż. Xavier Dolan, Francja / Kanada, 2014 r.
 • 7 lipca – „Smak curry", reż. Ritesh Batra, Indie / Francja / Niemcy / USA, 2013 r.
 • 14 lipca – „W kręgu miłości", reż. Felix Van Groeningen, Belgia / Holandia, 2012 r.
 • 21 lipca – „Przed północą", reż. Richard Linklater, USA, 2013 r.
 • 28 lipca – „Przeszłość", reż. Asghar Farhadi, Francja / Włochy, 2013 r.
 • 4 sierpnia – „Lewiatan", reż. Andriej Zwiagincew, Rosja, 2014 r.
 • 11 sierpnia – „Oh, boy!", reż. Jan Ole Gerster, Niemcy, 2012 r.
 • 18 sierpnia – „Pragnienie miłości", reż. Michel Franco, Francja / Meksyk, 2012 r. – pokaz wyjątkowo o godz. 22.00 

Więcej na: www.kinoletnie.info

Kino Letnie w Orłowie. Fot. Tomasz Pietrzak
Fot. Tomasz Pietrzak

 

Kino Letnie w Orłowie
————————————————

 • 23 czerwca – 18 sierpnia 2015 r.
 • seanse o godz. 21.30 (z wyjątkiem 18 sierpnia)
 • plaża przy molo
 • bilety: 9 zł

Oprac. AK

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności