Aktualności

Kim byli Stanisław Sołdek i Mariusz Zaruski? Jak wyglądała kabina kapitana Karola Borchardta? Ferie zimowe na wodzie

Od lewej: Dar Pomorza, Sołdek, wnętrze kabiny kpt. K. Borchrdta
Od lewej: Dar Pomorza, Sołdek, wnętrze kabiny kapitańskiej. Fot. materiały prasowe

Statki muzea Sołdek i Dar Pomorza już czekają na zwiedzających. Wybierz się nad gdańską Motławę  i aleję Jana Pawła II w Gdyni.


 

To propozycja  Narodowego Muzeum Morskiego dla uczniów na zimowe wakacje.

 

Stanisław Sołdek i Mariusz Zaruski

Uczniowie gdańskich szkół, którzy spędzają ferie na żaglowcu STS Zaruski mogą zwiedzić też znajdującego się na Motławie Sołdka. Pracownicy muzeum, w ramach ferii z Zaruskim będą prowadzić ciekawe prelekcje o Mariuszu Zaruskim, a także o Stanisławie Sołdku, historii rudowęglowca, który w tym roku kończy 70 lat  i ciekawostkach z nim związanych.

Sołdek – ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk 

 

Kabina Karola Borchardta

Dla zwiedzających został też udostępniony Dar Pomorza. – Wykorzystując sezon zimowy, zdecydowaliśmy się na renowację holu przed salonem kapitańskim – mówi Marek Twardowski, kustosz na Darze Pomorza. –- Renowacja, wykonywana dzięki specjalnej dotacji Gdyni byłaby niemożliwa, gdyby statek był udostępniany do zwiedzania. Bardzo chcieliśmy zdążyć z zakończeniem prac przed feriami, bo jak zwykle w tym czasie spodziewamy się dużego desantu gości – dodaje Twardowski.

Podczas remontu na Darze Pomorza z oryginalnych drewnianych ścian holu zdjęto wszystkie poło­żone przez lata warstwy farby, a drewno oszlifowano, przywraca­jąc wygląd zbliżony do 1930 r., gdy żaglo­wiec stał się własnością Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Wyremontowane też zostały kabiny na żaglowcu, w tym kabina kapitana Karola Borchardta.

Dar Pomorza – al. Jana Pawła II, Gdynia

W 2017 r. Dar Pomorza odwiedziło 135 609 gości, a Sołdek 57 440 zwiedzających.  W 2018 r. NMM liczy, że powita półmilionowego odwiedzającego, który być może będzie gościem jednego ze statków – muzeów w Gdyni lub Gdańsku.

 

Zobacz: Narodowe Muzeum Morskie

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności