Aktualności

Kilkaset osób przebadanych podczas akcji „Pomorskie dla Zdrowia” w Prabutach. Część z nich musi szybko zacząć się leczyć

Pomorskie dla Zdrowia w Prabutach
Pomorskie dla Zdrowia w Prabutach. Fot. archiwum UMWP

Specjaliści i pielęgniarki mierzyli m.in. ciśnienie krwi, badali poziom cholesterolu i wskaźnik BMI. Pokazali też, jak wygląda samobadanie piersi oraz jak wyczuć guzka. W Prabutach 3 czerwca 2018 r. medycy wykonali prawie 1750 badań i przeszkolili 102 osoby.

 

W akcję „Pomorskie dla Zdrowia" zaangażowany był Szpital Specjalistyczny w Prabutach Sp. z o.o. Przez całe wakacje pracownicy pomorskich szpitali będą oferować bezpłatne badania i konsultacje. Kolejna okazja będzie w Sopocie 24 czerwca 2018 r., a potem w Gdańsku, Luzinie, Wdzydzach Kiszewskich i Słupsku.

 

Prawie 10 proc. pacjentów skierowano do specjalistów

Wśród najbardziej popularnych badan były pomiar ciśnienia tętniczego, cukru we krwi, poziom saturacji, cholesterolu, wskaźnika BMI i badanie spirometryczne. Personel pielęgniarski przebadał ponad 1700 osób, z których 159 wymaga dalszych konsultacji u specjalistów. W Prabutach była też okazja do porozmawiania z dermatologiem, pulmonologiem, onkologiem oraz rehabilitantem. Specjaliści badali m.in. znamiona na skórze oraz pojemność i prawidłową pracę płuc. Z ich porad skorzystało 250 osób, a aż 75 z nich musi w trybie pilnym zacząć dalszą diagnozę niepokojących zmian i podjąć leczenie. Pielęgniarki uczyły też kobiety, jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi. Na fantomach nauczyły się wyczuwać ewentualne guzki. Z ich instruktażu skorzystało ponad 100 kobiet.

 

 

Znaczącą większość uczestników prabuckiej edycji „Pomorskie dla Zdrowia" stanowili mieszkańcy Prabut (89 proc.). Pozostałe osoby to turyści, którzy odwiedzili akcję przy okazji III Prabuckiej Seniorjady.

 

view szablon artykułu