Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d25c5a09-d963-4ae6-938b-1c20b01a6ae1.jpg Kilkanaście tysięcy mieszkańców województwa pomorskiego nadal pozostaje bez prądu. Ogromne straty po nawałnicy

Kilkanaście tysięcy mieszkańców województwa pomorskiego nadal pozostaje bez prądu. Ogromne straty po nawałnicy

Połamane drzewa na drodze

Nocą z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nad północną częścią Polski przeszły potworne nawałnice. Życie straciło 5 osób, w tym 2 harcerki, które przebywały na obozie w Suszku. Wiele miejscowości nie ma prądu, a z powierzchni ziemi zniknęły tysiące hektarów lasów.

 

AKTUALIZACJA 15.08.2017 – 21.00

Wraz z premier Beatą Szydło do Rytla przyjechał szef MON Antoni Macierewicz i minister ochrony środowiska Jan Szyszko. Premier rozmawiała z mieszkańcami i strażakami, a następnie udała się do okolicznych miejscowości, gdzie największe straty spowodowała piątkowa wichura. 

Bez prądu pozostaje jeszcze ponad 14 tys. gospodarstw domowych w powiatach bytowskim, kościerskim i kartuskim. 381 stacji transformatorowych wciąż nie ma zasilania.

Coraz więcej osób i instytucji włącza się do pomocy na facebookowej stronie SOLIDARNI Z RYTLEM. 

Wichura powaliła także legendarny pomnik przyrody. Tuszkowska Matka to była sosna rosnąca w lesie między Tuszkowami a Lipuszem. Miała około 230 lat, a z jej obecnością wiązała się miejscowa legenda o najstarszej kobiecie ze wsi, która przypadkowo została pochowana w lesie, a w miejscu jej pochówku miała właśnie wyrosnąć Tuszkowska Matka. 

 

AKTUALIZACJA 15.08.2017 – 13.00

Bez prądu wciąż pozostaje ok. 17 tys. gospodarstw domowych w powiatach kartuskim i kościerskim. Liczba ta z godziny na godziny maleje.  

Premier Beata Szydło przyjedzie do miejscowości Rytel o godz. 14.30.  Towarzyszyć jej będzie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Czwartego dnia po nawałnicy, 15 sierpnia 2017 r. minister obrony narodowej wydał decyzję o wysłaniu żołnierzy do gminy Czersk, która jest zagrożona powodzią w związku z niedrożonym korytem rzeki Brda. Wojsko ma pomóc m.in. w usunięciu powalonych drzew z rzeki. 

Na Facebooku (m.in. TUTAJ i TUTAJ) wciąż zwołują się grupy, które szukają osób chętnych do pomocy. Mieszkańcy gmin, które są pozbawieone prądu potrzebują jedzenia, wody i agregatów prądotwórczych. Pomoc potrzebna jest także dla strażaków, którzy dzień i noc zmagają się ze skutkami nawałnicy. 

_________

W naszym województwie najbardziej ucierpiały powiaty: chojnicki, kościerski, kartuski, bytowski i człuchowski. – Jednak – jak podkreśla Łukasz Płusa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku – nie było powiatu, w którym by nie było konieczności interwencji. Cały czas trwają podsumowania, ale już teraz wiemy, że było około 2000 zgłoszeń. Większość z nich dotyczyła powalonych drzew oraz zerwanych dachów. I dodaje: – W tej chwili cały czas usuwamy skutki nawałnicy i nie jesteśmy w stanie określić, do kiedy uda się nam zakończyć prace.

 

Nieszczęśliwy finał obozu harcerskiego

W Suszku trwał obóz harcerski. Młodzież spała w namiotach, a gdy komendant obozu zauważył nadciągającą nawałnicę, postanowił ewakuować młodzież z części starego lasu do tzw. młodnika. Ewakuację utrudniały ciemność, silny wiatr, deszcz oraz spadające gałęzie. Niestety, w jednym z namiotów zginęły dwie dziewczynki, a rannych zostało kilkadziesiąt uczestników obozu.

Ze względu na trudności w łączności (niedziałające telefony) oraz zablokowanie dróg dojazdowych do obozu, strażakom udało się dostać do harcerzy dopiero w sobotę o godz. 4 nad ranem. Pierwsi ratownicy dostali się na teren obozu łódkami przez jezioro, dopiero później nadjechały samochody terenowe ze specjalistycznymi grupami poszukiwawczymi. Trudne warunki atmosferyczne w nocy uniemożliwiały wykorzystanie śmigłowców w akcji ratowniczej. Do szpitala przewieziono 37 osób, dłuższej obserwacji i leczenia wymagały tylko 2 z nich.

 

Lasy zamieniły się w pustynię

Lasy Państwowe poinformowały, że nadal traw liczenie strat. Jednak już teraz leśnicy szacują, że w województwie pomorskim około 14,3 tys. ha lasów przestało istnieć i konieczne będą nowe nasadzenia. Ilość drewna, które uległo zniszczeniu, określa się na 2,5 mln m sześc. Najbardziej ucierpiały lasy na terenie Nadleśnictwa Rytel, Czersk, Runowo, Przymuszewo oraz Kościerzyna, Lipusz, Cewice.

Z uwagi na zagrożenie został wprowadzony czasowy zakaz wstępu do lasów nadleśnictw Lipusz i Cewice.

Strażacy oraz leśnicy cały czas usuwają powalone drzewa z budynków oraz lokalnych dróg. – Drogi są nieprzejezdne, w poprzek leżą dziesiątki powywracanych wiatrołomów. Straty szacujemy na podstawie wykonanych dziś oblotów nadleśnictw – mówi Marcin Naderza, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. – Na ich podstawie możemy powiedzieć, że z powierzchni ziemi wiatr zmiótł tysiące hektarów lasu! Te, jeszcze do piątku gęsto zalesione tereny, dosłownie zamieniły się w pustynię – dodaje.

 

Domy bez prądu

Z powodu nawałnicy nadal nie ma prądu m.in. w wielu miejscowościach gminy Studzienice, Parchowo, Czarna Dąbrówka, Bytów, Lipnica, Cewice, Nowa Wieś Lęborska, Łęczyce i Sulęczyno. Bez prądu pozostaje ponad 22 tys. gospodarstw domowych, a planowany czas przywrócenia dostaw prądu to godz. 18.00.

Zniszczonych jest wiele domów, w których zawaliły się ściany lub wiatr zerwał dachy.

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, zapowiedział odszkodowania dla wszystkich poszkodowanych w katastrofie. – Jest to pomoc określona w przepisach – 6 tys. zł dla poszkodowanych plus oczywiście wsparcie na odbudowę domów do 100 tys. zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.