Kiełbasa biała surowa

Przygotowanie:
Kiełbasa biała surowa sporządzana jest z wyselekcjonowanego mięsa oraz naturalnych przypraw, specjalnie z myślą o tych, którzy poszukują tradycyjnych polskich smaków rodem z kaszubskiej kuchni. Kiełbasa powstaje z mięsa wołowego i wieprzowego połączonego z naturalnymi przyprawami, takimi jak czosnek, majeranek, czarny i biały pieprz oraz sól spożywcza. Od wielu lat metoda produkcji kiełbasy białej nie zmieniła się, zaczęto jedynie używać nowoczesnych maszyn, dzięki którym proces przygotowania kiełbasy stał się prostszy.
W procesie produkcyjnym kiełbasy białej najpierw rozdrabnia się mięso wieprzowe i wołowe. Następny etap to kutrowanie mięsa z dodatkiem lodu, czosnku, pieprzu białego i czarnego aż do uzyskania jednorodnej, dobrze związanej masy o temperaturze nie wyższej niż 15 stopni Celsjusza. Następnie rozdrobnione surowce z dodatkiem majeranku miesza się próżniowo do osiągnięcia równomiernego rozłożenia składników i otrzymania jednolitej masy o odpowiedniej konsystencji i kleistości. Dwa ostatnie etapy produkcji kiełbasy to napełnianie i nadziewanie jelit wieprzowych wymieszaną masą i chłodzenie do odpowiedniej temperatury.
Po sparzeniu kiełbasa biała jest soczysta z wyczuwalnym posmakiem przypraw użytych do jej produkcji. W wyniku tych procesów powstaje smaczna i aromatyczna kiełbasa biała.
Dawniej kiełbasę białą w pomorskich gospodarstwach wyrabiano przeważnie z okazji różnych świąt, np. Bożego Narodzenia, a zwłaszcza podczas Świąt Wielkiej Nocy. W bogatym chłopskim domu podawano ją obowiązkowo na wielkanocne śniadanie. Jadano ją na gorąco lub po ostudzeniu na zimno.


Uwagi: Na liście produktów tradycyjnych od 6 kwietnia 2009 r.

Trudność: Prosty