Aktualności

Kiedy pasażerowie PKM pojadą pociągami elektrycznymi? Przetarg ogłoszony

Wizualizacja możliwego wyglądu linii PKM z trakcją elektryczną. Przystanek PKM Gdańsk Niedźwiednik z wiaduktem kolejowym WK 11 nad ul. Słowackiego
Fot. źródło: Facebook PKM

Pomorska Kolej Metropolitalna ogłosiła przetarg na studium wykonalności elektryfikacji linii 248 i 253. Linia 248 łączy Gdańsk-Wrzeszcz z Osową (przez lotnisko), a linia 253 – z Żukowem i Kartuzami.

 

Dokumenty mają być gotowe do 31 maja 2017 r., a zrealizowane do 30 kwietnia 2018 r. Jest to wspólna inwestycja PKP PLK i PKM SA. 

Co z tą elektryfikacją?

Studium wykonalności pozwoli zaktualizować istniejącą już dokumentację projektu elektryfikacji linii. 

– To element niezbędny, by móc ubiegać się o dofinansowanie unijne dla wspólnego projektu z PKP PLK. – tłumaczy Tomasz Konopacki, rzecznik PKM. – Projekt elektryfikacji PKM był gotowy już w 2012 r., bo od początku planowaliśmy linię jako elektryczną. Musieliśmy jednak poczekać na podobny dokument dotyczący linii 201 z Gdyni do Kościerzyny, z którą PKM się łączy. Bez tego elektryfikacja nie miałaby sensu – tłumaczy.

Zarządca infrastruktury PKP PLK nie zdążył zelektryfikować linii 201. Aby pasażerowie mogli jeździć PKM-ką, samorząd wojewódzki do obsługi linii kupił pociągi spalinowe.

Wizualizacja możliwego wyglądu linii PKM z trakcją elektryczną. Estakada WK 36 z przystankiem PKP Gdańsk Port Lotniczy. Fot. źródło: Facebook PKM

Wizualizacja możliwego wyglądu linii PKM z trakcją elektryczną. Estakada WK 36 z przystankiem PKP Gdańsk Port Lotniczy. Fot. źródło: Facebook PKM

Ile kosztuje elektryfikacja?
W połowie stycznia PKP PLK ogłosiły przetarg na opracowanie projektu budowlanego na odcinkach linii kolejowych nr 201 z Kościerzyny do Gdyni, nr 214 z Somonina do Kartuz oraz nr 229 z Glincza do Kartuz. Projekt o szacunkowej wartości 1,6 mld zł pozwoli zelektryfikować 80 km linii, dobudować drugi tor między Kościerzyną a Osową i trzeci dla pociągów towarowych między Osową i Gdynią. Prace na obu liniach powinny zacząć się w 2020 r. i potrwać trzy lata. Po ich zakończeniu na tory PKM wyjadą szybsze składy elektryczne, a szynobusy będą mogły obsługiwać inne linie w województwie.

view szablon artykułu