Aktualności

Kaszubskie przysmaki na jarmarku

$image_alt

Sobota, 1 sierpnia upłynęła z przepyszną żurawiną, owocem z kaszubskich torfowisk, serwowanym na wiele sposobów. Podczas degustacji można było zapoznać się z kulturą i folklorem Kaszub. Rzeźba i siedmiokolorowy haft zachwycały i cieszyły oczy odwiedzających.

Żurawina błotna to niebagatelny owoc rosnący w lasach naszego województwa głównie na torfowiskach i terenach podmokłych. Podczas prezentacji ucierania żurawiny na surowo Halina Rogińska – przewodnicząca Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego Kościerska Chata, opowiadała o właściwościach i niezwykłych walorach smakowych i zdrowotnych czerwonego owocu. Mówiła o tym, że żurawina ceniona jest nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również na dużą zawartość witaminy C. Ponadto, w medycynie ludowej była od dawna stosowana w przypadkach różnych stanów zapalnych, chorób typu szkorbutowego, jako lekarstwo na koklusz, gościec i przeziębienie. Zaznaczyła również, że żurawina z Kaszub ucierana na surowo, 28 marca 2014 r.  została wpisana na listę produktów tradycyjnych. Przy stoisku zrobiło się tłumnie, gdy rozpoczął się pokaz kulinarny przygotowania ruchanek –smacznych placuszków z ciasta chlebowego, również zarejestrowanych na liście. Odwiedzający dowiedzieli się, że przygotowując słodkie rarytasy – ciasteczka, babeczki czy ciasto drożdżowe – jako zamiennika powszechnie stosowanych rodzynek, mogą użyć żurawiny.

Oprócz słodkości można bylo skosztować mięsnych przysmaków z Gospodarstwa Rolnego Mariana Cieślińskliego, ktory prowadzi sklep mięsno-wędliniarski Bekon, należący do pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Produkowana przez rolnika wołowina jest kupowana przez wielu gdanskich restouratorów.

Na tarasie stoiska wśród miododajnych kwiatów i roślin Ekologiczne Gospodarstwo Pszczelarskie Eko-Barć 1954, położone we wsi Biernatka (gm. Czarne), prezentowało swoje wyroby pszczele częstując  świeżym miodem leśnym z Biernatki. Właściciele pasieki wierzą, że gospodarstwa ekologiczne są ostoją dobrego smaku. Ich praca w pasiece skupia się przede wszystkim na opiece nad pszczołami, doglądaniu uli, zbieraniu miodu, przekładaniu go do słoików oraz sprzedaży. Pasieka Eko-Barć liczy obecnie ponad 800 uli i proponuje kilka odmian miodu: od spadziowego, przez mniszkowy, po malinowy leśny czy z kwiatów chabrów.

Inne ekologiczne surowce pozyskane z Borów Tucholskich, które są  jednym z najczystszych ekologicznie miejsc w Polsce, przedstawiała firma Fungopol sp.j. – firma rodzinna, od 1992 roku zajmująca się wyłącznie pozyskiwaniem, eksportem i przetwórstwem runa leśnego. Bory Tucholskienasz największy kompleks leśny w Pomorskiem, daje dary lasu, tj. grzyby, borówki, żurawinę, jeżynę, rokitnik, tarninę, a nawet pędy sosny. Firma Fungopol zgodnie z tradycyjną metodą przetwarzania, wykonuje syrop z pędów sosny. Dzięki ich staraniom, syrop niedawno został wpisany na pomorską listę produktów tradycyjnych.

Ciekawą atrakcją były pokazy haftu kaszubskiego. Goście nauczyli się, jak wykonać: wąsy, dzwonki, tulipany, gwiazdę, różę i wiele innych siedmiobarwnych motywów, które prezentowała Kinga Lideke na przedmiotach codziennego użytku: serwetkach, obrusach, fartuchach, bluzkach czy krawatach. Prezentująca tajniki wzorów kaszubskich, od 20 lat promuje rękodzieło, jest członkinią Zespołu Pieśni i Tańca Kościerzyna, w wolnych chwilach grającą na akordeonie.

Kaszubskie motywy pojawiły się też na przedmiotach rękodzielniczych prezentowanych przez Jacka Plate z Wiela, który oddał się całkowicie pasji rzeźbienia i zachowaniu tradycji Kaszub, cyt: „Dlô mie to chluba, żem Ksaszuba".  Niegdyś głównym tematem rzeźb kaszubskich byli święci, a dziś krąg tematyczny się poszerzył. Efekty było widać na stoisku: tabliczki z porzekadłami, kaszubskie nuty, deski do krojenia, breloczki i wiele innych. Jednak największą ciekawostką okazały się kapliczki z drewna wydobytego z jezior Wdzydzkiego i Wielewskiego oraz kamienie z grawerowanym gryfem pomorskim.

Zobacz również:

Opr. AR, PM

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości