Kaszubskie kluski ziemniaczane łyżką kładzione

Przygotowanie:
Przygotowywano porcję surowych kartofli startych na tarce o drobnych oczkach. Sok należało wycisnąć, mączkę zebrać i dodać z powrotem do kartofli. Kilkoma łyżkami mąki zagęszczano masę ziemniaczaną, dodawano jajka i sól do smaku. Dobrze wyrobione ciasto wrzucano łyżką na wrzątek i gotowano około 15 min od wypłynięcia, w zależności od wielkości kluseczek. Inny rodzaj klusek przygotowywano ze startych surowych kartofli zmieszanych z ugotowanymi kartoflami przepuszczonymi przez maszynkę (W. Niemiec, 2004). 


Uwagi:
Klósczi były daniem obiadowym, ale podawano je także na śniadanie lub kolację. W monografii poświęconej wsi Chmielno, powiat Kartuzy, wśród kaszubskich klusek ziemniaczanych wymieniane są również szade (chropawe) kluski z tartych surowych ziemniaków i mąki.
We wspomnieniach kaszubskiej rodziny znajdujemy informację, że na kolację gotowano w ich domu m.in. bezkształtne kluseczki z tartych surowych ziemniaków nazywane klutrë. Kluski te zalewano mlekiem lub kraszono smażoną gęsią okrasą. 
Na liście produktów tradycyjnych województwa pomorskiego od 1 kwietnia 2008 r. 

 


Trudność: Prosty

Jak podawać?
Kaszubskie kluski ziemniaczane kładzione łyżką przygotowywano jako danie główne oraz jako dodatek do zup: brzadowej, czerniny, grzybowej, gapiej, z dynią na mleku, do zup owocowych. Spożywano je również na śniadanie z mlekiem w postaci zupy mlecznej. Kluski te były jadane cały rok, okraszone lub z dodatkiem cebuli w okresie postu. Popijano je maślanką.