Aktualności

Kaszubi świętują w Redzie

$image_alt
Fot. Arek Wegner, źródło: www.kaszubi.pl

Przed nami XVII Światowy Zjazd Kaszubów. To święto muzyki kaszubskiej, promocja kultury regionu, a przede wszystkim spotkanie Kaszubów z całego świata. Tegoroczna impreza odbędzie się w sobotę, 4 lipca 2015 r., w Redzie.

Zjazdy Kaszubów organizowane są na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. Pierwszy odbył się w Chojnicach w 1999 r. Wybór tego miasta na gospodarza podyktowany był tym, że środowisko chojnickiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego szczególnie wytrwale zabiegało o to, aby ziemię chojnicką odłączyć od województwa z siedzibą w Bydgoszczy i w imię zjednoczenia ziem kaszubskich przyłączyć do województwa pomorskiego ze stolicą w Gdańsku. Kolejne zjazdy odbyły się w Helu, Wejherowie, Kartuzach, Słupsku, Kościerzynie, Łebie, Gdyni, Brusach, Gdańsku, Bytowie, Pucku, Lęborku, Sopocie, Władysławowie oraz Pruszczu Gdańskim.

Tegoroczny Światowy Zjazd Kaszubów w rozpocznie się tuż po przyjeździe Transcassubii. Po przywitaniu zjazdowiczów na dworcu PKP o godz. 10.15 rozpocznie się tradycyjny przemarsz uczestników imprezy ulicami miasta i odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Oficjalne otwarcie XVII Światowego Zjazdu Kaszubów odbędzie się o godz. 13.00. Głównym miejscem wydarzeń będzie stadion MOSiR. Ci, którzy pojawią się w Redzie, będą mogli liczyć na sporą dawkę dobrej muzyki w wykonaniu m.in. Weroniki Korthals, Macieja Miecznikowskiego oraz gwiazdy wieczoru – Mroza.  Nie zabraknie też kaszubskich rękodzielników z najdalszych zakątków regionu i oczywiście przysmaków kaszubskiej kuchni. Jak co roku najlepsi kaszubscy karciarze rozegrają turniej baśki.

Zobacz program

Część zjazdowiczów przybędzie specjalnym pociągiem – Transcassubią, która w tym roku wyrusza o godz. 6.02 z Chojnic. Zanim dojedzie do Redy, po drodze zabierze mieszkańców m.in. Zblewa, Starogardu Gdańskiego, Gdańska czy Gdyni.

Zobacz rozkład jazdy Transcassubii

 

Informacje na temat zjazdu znajdują się na stronie: http://www.kaszubi.pl/o/zjazdkaszubow

 

XVII Światowy Zjazd Kaszubów - banner

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności