Aktualności

Karbónada (karbónadel, karmonadel)

Składniki:
  •  schab wieprzowy z kością od świń hodowanych tradycyjnymi metodami,
  • smalec domowy,
  • mąka pszenna,
  • sól,
  • pieprz.
Uwagi:

W książce księdza Bernarda Sychty „Kultura materialna Borów Tucholskich"  z 1947 r. jest napisane „Z mięsa używają Borowiacy najczęściej wieprzowiny". Na Kociewiu uboju świń dokonywano najczęściej z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy, z okazji chrzcin i wesel. Wtedy też jadano mięso świeże, np. w postaci karbonady, w pozostałym okresie mięso w postaci solonej czy wędzonej.

Przepis na karbonadę w panierce podaje Andrzej Grzyb w książce „Kociewska książka kucharska" …"schab opłukać, odsączyć z wody. Kotlety pokroić w plastry tak, by przy każdym została kostka żebrowa, na brzegach, w kilku miejscach naciąć mięso. Następnie kotlety potłuc tłuczkiem, a nożem uformować w owalny kształt, zwężający się przy kostce. Tak przygotowane mięso osolić, obtoczyć w mące, rozmąconych jajkach i tartej bułce….. kotlety kłaść na rozgrzany tłuszcz, smażyć na rumiano z obu stron".

Mięso też sporządzano na kilka sposobów. Wołowinę (ryńtowne), wieprzowinę (świninę), czy baraninę (skop owinę) gotowano, duszono (parówano) i smażono (szmurowano). Z najpowszechniejszej wieprzowiny najchętniej spożywano kotlet schabowy (karbonada), koniecznie z kością. Resztę mięsa przeznaczano do przerobu. Dodatkiem do mięs była najczęściej kiszona kapusta, jak jest napisane w „Nowym Bedekerze Kociewskim" Romana Lewandowskiego. Karbónada była popularna na Pomorzu, ale tylko z okazji świniobicia, na co dzień bowiem odżywiano się raczej skromnie.

 Trudność: Prosty