Aktualności

Karbónada (karbónadel, karmonadel)

Składniki:
  •  schab wieprzowy z kością od świń hodowanych tradycyjnymi metodami,
  • smalec domowy,
  • mąka pszenna,
  • sól,
  • pieprz.
Uwagi:

W książce księdza Bernarda Sychty „Kultura materialna Borów Tucholskich"  z 1947 r. jest napisane „Z mięsa używają Borowiacy najczęściej wieprzowiny". Na Kociewiu uboju świń dokonywano najczęściej z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy, z okazji chrzcin i wesel. Wtedy też jadano mięso świeże, np. w postaci karbonady, w pozostałym okresie mięso w postaci solonej czy wędzonej.

Przepis na karbonadę w panierce podaje Andrzej Grzyb w książce „Kociewska książka kucharska" …"schab opłukać, odsączyć z wody. Kotlety pokroić w plastry tak, by przy każdym została kostka żebrowa, na brzegach, w kilku miejscach naciąć mięso. Następnie kotlety potłuc tłuczkiem, a nożem uformować w owalny kształt, zwężający się przy kostce. Tak przygotowane mięso osolić, obtoczyć w mące, rozmąconych jajkach i tartej bułce….. kotlety kłaść na rozgrzany tłuszcz, smażyć na rumiano z obu stron".

Mięso też sporządzano na kilka sposobów. Wołowinę (ryńtowne), wieprzowinę (świninę), czy baraninę (skop owinę) gotowano, duszono (parówano) i smażono (szmurowano). Z najpowszechniejszej wieprzowiny najchętniej spożywano kotlet schabowy (karbonada), koniecznie z kością. Resztę mięsa przeznaczano do przerobu. Dodatkiem do mięs była najczęściej kiszona kapusta, jak jest napisane w „Nowym Bedekerze Kociewskim" Romana Lewandowskiego. Karbónada była popularna na Pomorzu, ale tylko z okazji świniobicia, na co dzień bowiem odżywiano się raczej skromnie.

 Trudność: Prosty


Archiwum wiadomości

Smaki regionu

Dziedzictwo Kulinarne - Pomorskie

Logo „Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie" potwierdza, że żywność nim oznaczona ma najwyższą jakość i została przygotowana z surowców pozyskanych na Pomorzu, na podstawie tradycyjnych regionalnych receptur i metod

Truskawka kaszubska świętuje już ponad 40 lat. Miłośnicy kaszëbsczi malënë tradycyjnie spotkają się na Złotej Górze

Wśród atrakcji Truskawkobrania są najsmaczniejsze truskawki, konkursy kulinarne, wybory miss, zabawy dla dzieci, rewia taneczna oraz koncerty gwiazd – Natalii Szroeder i Kamila Bednarka. W sobotę 7 lipca 2018 r. warto wybrać się na Złotą Górę w okolicy Brodnicy Górnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


Coraz więcej dużych sieci handlowych chce sprzedawać pomorskie produkty ekologiczne i tradycyjne. Wytwórcy: „Ważne, by nie stracić na jakości”

Już 51 wytwórców tradycyjnych produktów z Pomorza należy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Żywność oznaczona logo ESRDK ma najwyższą jakość i została przygotowana z surowców pozyskanych na Pomorzu na podstawie tradycyjnych regionalnych receptur i metod.

Piwowarzy, wytwórcy serów, restauratorzy. Nowi członkowie Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego [GALERIA]

Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego to utworzona 10 lat temu w Szwecji organizacja, która ma ułatwić mieszkańcom dostęp do regionalnej żywności. Do Sieci, 13 lutego 2018 r. dołączyło 10 nowych członków z Pomorza. Są wśród nich m.in. restauracje z Sopotu, browar z Kościerzyny i gospodarstwa rolne i agroturystyczne produkujące tradycyjną żywność.

Żywność z Pomorza bryluje wśród polskich produktów lokalnych. Pomorskie na targach żywności [GALERIA]

Wyróżnienia m.in. dla serów, dań rybnych, pieczywa oraz pierogów świadczą o ogromnym potencjale pomorskiej kuchni tradycyjnej. Marszałek docenił lokalnych wytwórców.

Unijna ochrona żywności regionalnej

Pierwszym w województwie pomorskim produktem rolnym chronionym przez Unię Europejską jest truskawka kaszubska – kaszëbskô malëna