Sławni Pomorzanie

Kamiński Marek

$image_alt
Fot. Kosycarz Foto Press

Polarnik i podróżnik Marek Kamiński urodził się 24 marca 1964 r. w Gdańsku. Jest jedynym człowiekiem na świecie, któremu udało się w jednym roku zdobyć dwa bieguny Ziemi: 23 maja 1995 r. – północny (wraz z Wojciechem Moskalem), a 27 grudnia 1995 r. – południowy. Wcześniej, przygotowując się do tego przedsięwzięcia, przeszedł Spitsbergen (400 km) i lodowce Grenlandii (600 km).
Droga na północny biegun prowadzi po lodzie, który zimą pokrywa niemal całe Morze Arktyczne. Powierzchnia lodu jest nierówna, przecinają ją spiętrzone kry, tworzące wały 15-metrowej wysokości albo głębokie szczeliny – szczególnie niebezpieczne, bo zdradliwie przykryte cienką warstwą śniegu – tak podróżnik wspomina tę wyprawę na swojej stronie www.marekkaminski.com
 
W latach 1985-1987 Kamiński brał udział w wyprawie przez dżunglę na pograniczu Gwatemali i Meksyku, a pod koniec 1997 r. podjął nieudaną próbę samotnego przejścia trawersu 1450 kilometrów Antarktydy. Rok później zdobył najwyższy szczyt Antarktydy –  Mt. Vinson.
 
Na przełomie lat 1998/1999 r. na jachcie „Gemini" przepłynął Atlantyk i przeszedł 700 kilometrów australijską Pustynią Gibsona.
 
Zaledwie rok później na katamaranie „Warta – Polpharma" przepłynął Atlantyk i brał udział w ekspedycji Puro Greenland Expedition do źródeł Amazonki. Na ostatnią ze swoich wypraw zabrał niepełnosprawnego chłopca – Jasia Melę. Chłopcu, w wyniku porażenia prądem wysokiego napięcia, amputowano część prawego przedramienia i lewego podudzia.
 
Po wypadku musiał nauczyć się żyć od nowa, poruszać samodzielnie. Początkowo chodził o kulach, później przy pomocy tymczasowej protezy nogi. Dzięki Markowi Kamińskiemu stał się pierwszym niepełnosprawnym nastolatkiem, który zdobył dwa bieguny Ziemi. Uczynił to w ciągu jednego roku.
 
W 1996 r. Marek Kamieński został członkiem nowojorskiego The Explorers Club. Jego książka „Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998" dostała Nagrodę Artusa dla Najlepszej Książki Roku 1998 oraz wyróżniono ją Nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl".
 
 
Więcej o wyprawach
Marek Kamiński jest nadal bardzo aktywny. Opisy jego kolejnych wypraw i galerie zdjęć znaleźć można na stronie podróżnika: www.marekkaminski.com
 

W 1996 r. powstała Fundacja Marka Kamińskiego, działająca głównie na rzecz dzieci – szczególnie z domów dziecka, cierpiących z powodu nieuleczalnych chorób, z rodzin patologicznych.

We wrześniu 2012 r. Fundacja Marka Kamińskiego organizuje konferencję o rzece Wiśle o tematyce turystycznej i energetycznej. Podczas dwóch dni rozmów, debat i warsztatów swoje opinie przedstawią reprezentanci samorządów nadwiślańskich, przedsiębiorców, naukowców, polityków, ekologów oraz osób po prostu korzystających z Wisły. 

 
Ekspedycja Wisła 2012
Fundacja Marka Kamińskiego zaprasza do wzięcia udziału w niepowtarzalnym spływie kajakowym najdłuższą z polskich rzek – Królową Wisłą!
 
Opr. Marta Widzicka
view szablon artykułu