Aktualności

Kamień węgielny pod przystankiem PKM

$image_alt

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wzięli udział m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, ministrowie Sławomir Nowak, Andrzej Massel i Paweł Orłowski oraz marszałek województwa Mieczysław Struk. Pomorski samorząd finansuję tę największą w powojennej Polsce nową inwestycję kolejową.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod przystanek PKM Port Lotniczy odbyła się 1 lipca 2013 r. przy Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie. Akt erekcyjny podpisali: minister Sławomir Nowak,wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk prezes PKM SA Krzysztof Rudziński i prezes Budimeksu SA (wykonawca) Dariusz Blocher. Do udziału w tym historycznym dla inwestycji momencie marszałek Struk zaprosił 88-letniego dr. inż. Janusza Kowalskiego, który już w latach 60. i 70. ubiegłego wieku przekonywał ówczesne władze do odbudowy dawnej linii kokoszkowskiej. Dziś, kiedy jego marzenie sprzed kilkudziesięciu lat dzięki PKM częściowo się realizuje, nie mogło go zabraknąć.Marszałek Mieczysław Struk ustąpił miejsca dr. inż. Januszowi Kowalskiemu. 
W kamieniu zacementowano akt erekcyjny oraz aktualne egzemplarze 
„Dziennika Bałtyckiego"  i „Gazety Wyborczej" 

– To inwestycja kluczowa z punktu widzenia połączeń komunikacyjnych w regionie pomorskim – powiedział minister Sławomir Nowak. – W symboliczny sposób łączy tradycję z nowoczesnością, bo jedną ze składowych PKM jest odbudowa dawnej trasy kokoszkowskiej. Dla Trójmiasta oznacza to nowe możliwości komunikacyjne, a co najważniejsze – po raz pierwszy Gdańsk, stolica regionu, będzie dobrze skomunikowany z Kaszubami. 

Minister poinformował także, że unijne dofinansowanie inwestycji zostanie zwiększone o 105 mln zł.

 – Umowa o zwiększeniu wkładu unijnego pozwoli zaoszczędzić środki własne samorządu województwa – podkreślił marszałek Mieczysław Struk. – Obecność takiej kwoty w naszym budżecie pozwala mieć nadzieję na modernizację kolejnych odcinków dróg wojewódzkich.
 
 


Ostatnią kielnię położył Meczysław Struk 
 

Budowa linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to najważniejszy i największy projekt komunikacyjny samorządu województwa pomorskiego. Jego celem jest podniesienie poziomu spójności społecznej i gospodarczej województwa dzięki stworzeniu systemu kolei regionalnej, zintegrowanego z układem komunikacji publicznej metropolii trójmiejskiej. Projekt obejmuje swoim zasięgiem głównie obszar aglomeracyjny Trójmiasta i przylegające powiaty (bytowski, kościerski, kartuski).
  
W pierwszym etapie inwestycji („Pomorska Kolej Metropolitalna etap I – rewitalizacja Kolei Kokoszkowskiej") zaplanowano odbudowę sieci kolejowych przewozów regionalnych. Pod tym terminem kryje się rewitalizacja nieczynnej od 1945 roku kolei kokoszkowskiej oraz budowa odcinka łączącego południowe dzielnice Gdańska z lotniskiem w Rębiechowie i linią kolejową Gdynia–Kościerzyna. Planowane  rozwiązanie otworzy metropolię na Kaszuby, umożliwiając dojazd mieszkańców i turystów do Kartuz, Kościerzyny czy Bytowa oraz ułatwiając i znacznie przyspieszając podróż z głębi województwa do Trójmiasta.

Więcej o projekcie na stronie www.pkm-sa.pl

 

 

  Pracownicy Budimeksu dokończyli powinności 
​ 

Pomorska Kolej Metropolitalna

Zakres inwestycji: budowa 20-kilometrowego odcinka nowej linii kolejowej od stacji Gdańsk-Wrzeszcz do włączenia z linią kolejową 201 (Gdynia–Kościerzyna)

Inwestor: Pomorska Kolej Metropolitalna SA (spółka ze 100-procentowym udziałem samorządu województwa pomorskiego)
 
Pomorska Kolej Metropolitalna to największa inwestycja infrastrukturalna w historii samorządu województwa pomorskiego. Wzdłuż 20-kilometrowej linii powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych (dających możliwość pozostawienia auta lub roweru na parkingu i kontynuacji podróży pociągiem oraz w pełni zintegrowanych z istniejącą komunikacją tramwajową i autobusową). PKM umożliwi również dojazd koleją z Kaszub do Gdańska, co od 1945 r. jest niemożliwe. Linia zostanie oddana do użytku w 2015 roku. Pasażerów będzie obsługiwać 10 autobusów szynowych, rozwijających prędkość do 120 km/h i kursujących co 15 minut. Z pociągów PKM korzystać będzie wówczas od 6,5 mln do 10,5 mln pasażerów rocznie. Do centrum Gdańska koleją można będzie dojechać dwu-, a nawet trzykrotnie szybciej niż autem.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka