Aktualności

Już jutro poznamy najlepszych pomorskich autorów. We czwartek gala nagrody literackiej Wiatr od Morza

Wiatr od Morza, okładki książek nominowanych do nagrody literackiej Wiatr od Morza
Fot. mat. prasowe UMWP

Kulisy życia towarzyskiego i politycznego w czasach PRL-u i współczesnego, biografia wybitnego muzyka i genialnego fizyka. Opowieść o falowcu i małych ojczyznach, studia z nadmorskiej architektury i analiza gdańskich ogrodów. O tym właśnie piszą nominowani do nagrody. Kim są i czym się zajmują wybrani?

 

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza to nagroda dla pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, wydawców książek i czasopism, bibliotekarzy i księgarzy, po raz pierwszy przyznana w ubiegłym roku. Kto dostanie statuetki, będzie można zobaczyć już we czwartek, 24 października 2019 r. o godz. 18 w Centrum Świętego Jana przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku. Podczas spotkania Katarzyna Groniec, oprócz utworów z najnowszej płyty, zaśpiewa także piosenki do tekstów Jacquesa Brela, Paulo Conte, Grzegorza Ciechowskiego i Agnieszki Osieckiej.

 

Kim są autorzy nominowani w kategorii Literacka Książka Roku?

Komeda: osobiste życie jazzu
Magdalena Grzebałkowska – sopocianka, absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim, reporterka, dziennikarka, autorka bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", „Beksińscy. Portret podwójny", „1945. Wojna i pokój". Laureatka m.in. Nike Czytelników 2016, nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Grand Press 2009, Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki.

  

Latawiec z betonu
Monika Milewska
– dr historii, eseistka, dramaturg, poetka, tłumaczka, autorka słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych, antropolog kultury. Absolwentka historii Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. Autorka tomików poezji: „Podróż na koniec świata", „Papierowe okręty" i „Płacz komety". 

Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój
Marek Górlikowski
 – dziennikarz, reporter, felietonista. Wydrukował kilkanaście opowiadań i kryminał w odcinkach. Pracował w Gazecie Wyborczej, od 2016 freelancer, publikujący w Newsweeku, Forbesie i Wirtualnej Polsce.  Czterokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach Dziennikarstwo śledcze, Wywiad i Publicystyka.

Poste restante
Wojsław Brydak
 – publicysta, autor sztuk teatralnych, tłumacz, prozaik, muzyk, reżyser, fotografik. Urodzony w Krakowie w 1942 r., związany z Sopotem, mieszka w Kartuzach. Autor kilku sztuk, tłumacz ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań, m.in. Woody'ego Allena, F. Scotta Fitzgeralda, Kena Keseya, Salmana Rushdiego, Johna Updike'a. Fotograf, autor albumu literacko-fotograficznego Za siódmym jeziorem. Kaszuby. Redaktor gdańskiego „Autografu".

Zapiski na paczce papierosów
Antoni Pawlak
– poeta, publicysta i dziennikarz. Urodzony w 1952 r. w Sopocie, studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Związany z pol. opozycją demokratyczną, publikował w wydawnictwach drugiego obiegu. Autor kultowej Książeczki wojskowej. W latach 2007-2017 był rzecznikiem prezydenta Gdańska. Laureat m.in. Pomorskiej Nagrody Artystycznej, Nagrody Miasta Gdańska, Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Poznaj autorów nominowanych do Pomorskiej Książki Roku

Budowanie nad Bałtykiem: studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi
Małgorzata Omilanowska
– historyk sztuki, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Gdańskim i profesor nadzwyczajny w Instytucie Sztuki PAN, redaktor naczelna Słownika Architektów Polskich. Jest członkinią rad naukowych, m.in. Instytutu Herdera w Marburgu, a także Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX w. Prowadzi badania z zakresu architektury Warszawy i Gdańska, a także budownictwa uzdrowiskowego.

Gdańskie ogrody – redakcja merytoryczna Ewa Barylewska-Szymańska

Ewa Barylewska-Szymańska – dr historii, pracuje w Instytucie Historii PAN, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska ds. merytorycznych. Zainteresowania autorki koncentrują się na historii architektury, historii wnętrz oraz rzemiosła artystycznego i życia codziennego XVIII–XX w. Specjalizuje się w historii nowożytnej Europy Północnej, społecznych dziejach kultury, historii codzienności, historii Gdańska i regionu nadbałtyckiego doby nowożytnej i nowoczesnej. Autorka i współautorka publikacji i artykułów naukowych  o Gdańsku.

 Katarzyna Rozmarynowska – dr hab., inż. architekt. Jest członkiem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, adiunktem na Wydziale Architektury PG i prof. w Sopockiej Szkole Wyższej. Interesuje się problematyką miejską, historią sztuki ogrodowej, teorią i konserwacją zabytkowej zieleni, teorią architektury krajobrazu. Autorka opracowań studialnych i projektowych, m.in. projektów rewaloryzacji zabytkowych parków w Paraszynie, Rzucewie, Starbieninie, Sopocie, Oliwie, Wrzeszczu, projektu Zielonego Pomnika Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie. Autorka monografii poświęconej gdańskim ogrodom publicznym.

Zofia Maciakowska – dr nauk humanistycznych, pracuje w Pracowni Historii Gdańska i Dziejów Morskich Instytutu Historii PAN. Specjalizuje się w historii Gdańska i regionu nadbałtyckiego doby średniowiecza i nowożytnej, historii społecznej Gdańska, historii urbanistyki miast północnoeuropejskich. Autorka wielu artykułów naukowych dotyczących Gdańska od późnego średniowiecza do pierwszej połowy XIX wieku.

Wojciech Szymański – kierownik Domu Uphagena w Muzeum Gdańska. Prowadzi badania i poszukiwania zapomnianych fragmentów architektonicznej historii Wolnego Miasta Gdańska. Współautor i autor wielu publikacji, min. Opis wystroju wnętrz gdańskich kamienic w zapiskach Georga Müntera, Gdańszczanin w Berlinie: Daniel Chodowiecki i kultura 2. Poł. XVIII w. w Europie Północnej, Dom Uphagena, Gdańsk na fotografii lotniczej z okresu międzywojennego: ze zbiorów Instytutu Herdera w Marburgu.


Ewa Barylewska-Szymańska

Katarzyna Rozmarynowska

Zofia Maciakowska

Walka obrazów: przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku
Jacek Friedrich
– dr hab., historyk sztuki (absolwent UJ),  nauczyciel akademicki w Instytucie Historii Sztuki UG, badacz nowoczesnej kultury wizualnej, architektury i projektowania w XX w. oraz rekonstrukcji i ochrony zabytków architektury. Od 2013 r. kieruje Muzeum Miasta Gdyni. Autor tekstów naukowych i popularnonaukowych, m.in. Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII w., Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945–1960, przewodnika dla dzieci Gdańsk dla młodych podróżników oraz Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za ratowanie zabytków podczas pożaru w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.


 

Pomorska Nagroda Literacka i Kaszubska Nagroda Literacka Wiatr od Morza – gala

  • kościół pw. Świętego Jana
  • ul. Świętojańska 50
  • Gdańsk
  • bezpłatne zaproszenia można odebrać w Bibliotece Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy Targu Rakowym 5/6, sekretariat, III piętro, p. 335 w godz. 10-16

 

Organizatorzy

  • Samorząd Województwa Pomorskiego
  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
  • Nadbałtyckie Centrum Kultury Gdańsk
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności