Aktualności

Już wkrótce 10 nowych pociągów na torach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

$image_alt

Wicemarszałkowie Ryszard Świlski i Czesław Elzanowski podpisali w Warszawie umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych o udzieleniu województwu pomorskiemu dofinansowania na realizację projektu pn. „Zakup 10 sztuk spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Trójmieście" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przedmiotem projektu jest zakup 10 spalinowych zespołów trakcyjnych – trzech dwuczłonowych i siedmiu dwuczłonowych. Wagony będą przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, wyposażone w monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, klimatyzację, a także przystosowane do przewozu rowerów (po 6 specjalnych uchwytów w każdym z pojazdów). Szyby w oknach bocznych i w drzwiach wejściowych będą zabezpieczone specjalną folią powleczoną klejem akrylowym z filtrem UV, o właściwościach antygraffiti (zapobiegająca zarysowaniom i zadrapaniom powierzchni szkła oraz odporna na działanie substancji żrących: rozcieńczonych kwasów i zasad). Pojazdy będą posiadały System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej z monitorami LCD i wyświetlaczami LED oraz zostaną wyposażone w system automatycznego zliczania pasażerów. 

– Inwestycja w tabor to zamiar pełnego wykorzystania infrastruktury powstającej obecnie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i przede wszystkim zasadniczy krok w rozwoju Aglomeracji Trójmiejskiej – mówi wicemarszałek Ryszard Świlski. –Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie udziału przyjaznego środowisku transportu publicznego w obsłudze mieszkańców województwa, którym chcemy dać możliwość szybkiego przemieszczania się pomiędzy centrum aglomeracji a Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, a także nowymi dzielnicami – tzw. „górnym tarasem" Gdańska i Gdyni oraz subregionem Kaszub. 

Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi blisko 147 milionów złotych, natomiast wsparcie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 70 milionów złotych. 

Obecnie trwa procedura przetargowa mająca wyłonić wykonawcę przetargu, który dostarczy te pojazdy w 2015 roku. Po zakończeniu prac wniosek dotyczący rozstrzygnięcia przetargu będzie przedmiotem obrad Zarządu Województwa Pomorskiego. Zwycięzcę przetargu poznamy jeszcze w czerwcu br. 
 


Małgorzata Pisarewicz 

view szablon artykułu