Aktualności

Jubileuszowy Harpagan, tylko dla wytrwałych

$image_alt
Fot. mat. organizatora

Nadszedł czas na kolejną odsłonę jednego z najbardziej wymagających wydarzeń sportowych nie tylko na Pomorzu, ale i w całym kraju. Jubileuszowy, 50. Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan, który potrwa od 16 do 18 października 2015 r., zaskoczy kolejnymi wyzwaniami i niespodziankami na swoich trasach. Bazą tej edycji terenowych zmagań będą Sierakowice.

To nie jest zwykły wyścig z przeszkodami. Przekonało się już o tym wielu tych, którzy próbowali swoich sił w poprzednich edycjach tej prestiżowej imprezy. Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan to jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce, łączących w sobie elementy turystyki i sportów wytrzymałościowych. Chociaż w regulaminie nie ma słowa o konieczności bycia wyczynowcem, czy choćby zapaleńcem, faktem jest, iż potrzeba wyjątkowego hartu ducha, aby dotrzeć do mety. Nie przypadkiem mottem wszystkich edycji „Harpagana" jest sentencja – „Tyle wiemy o sobie, na ile nas sprawdzono". Jak mówią organizatorzy rajdu, członkowie Pomorskiego Klubu Orientacji Harpagan – liczy się nie tyle czas, czy miejsce na którym się ostatecznie znajdziemy, ale fakt że wzięliśmy udział w rajdzie i stawiliśmy czoła własnym ograniczeniom. Dlatego w Harpaganie nie ma przegranych, są tylko Ci, którym się „tym razem" nie powiodło. 

Generalnym celem Rajdu jest pokonanie przez uczestnika jednej z tras:

  • dystansu 200 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 12 godzin
  • dystansu 100 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 9 godzin
  • dystansu 50 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 6 godzin
  • dystansu 100 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 24 godziny
  • dystansu 50 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 12 godzin
  • dystansu 25 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 8 godzin
  • dystansu 10 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 5 godzin
  • dystansu 50 km pieszo i 100 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 18 godzin na

Uczestnicy, którzy ukończą jedną z tras TP100, TR200 lub TM150 zdobywając wszystkie punkty w regulaminowym czasie otrzymują Certyfikat i Tytuł Harpagana.

Każdy startujący dostaje do ręki mapę z zaznaczonymi na niej punktami kontrolnymi. Harpagan nie jest imprezą wyłącznie wytrzymałościową przebiegającą po trasie wyznaczonej tasiemkami, tu drogę pomiędzy poszczególnymi punktami kontrolnymi każdy ustala sobie sam. Biegnie ona pięknymi, dzikimi zakątkami, z dala od ruchliwych szos czy zatłoczonych miast. Trasa najkrótsza jest prawie zawsze najtrudniejsza.

Zadaniem uczestnika jest odnaleźć w regulaminowym czasie punkty kontrolne zlokalizowane w terenie na których znajduje się obsługa rajdu. Z trasy można zejść praktycznie w dowolnym momencie i miejscu oddając kartę startową sędziemu lub innemu uczestnikowi, który dostarczy ją do bazy. Jest to jednak równoznaczne z wycofaniem się z Rajdu. Jak zatem widać chęć uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu nie oznacza konieczności przebycia całej trasy.

►Szczegółowe informacje dostępne są na stronie rajdu

50. Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan

  • Miejsce: Sierakowice
  • Czas: 16-18 października

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości