Aktualności

X Festiwal Mozartowski Mozartiana

$image_alt
Polski Chór Kameralny, fot. mat. prasowe chóru

Aż 10 koncertów klasycznych i jazzowych, opera w plenerze, spektakle marionetkowe, tańczące fontanny. To główne atrakcje festiwalu, który będzie się odbywał w kilku miejscach Gdańska od 16 do 22 sierpnia 2015. Wystawy przygotowane przez Muzeum Narodowe w Pałacu Opatów i Spichlerzu Opackim, 19 i 20 sierpnia można oglądać bezpłatnie.
 

Niepowtarzalna kompozycja zieleni i stawów oraz kojący szmer Potoku Oliwskiego sprawiają, że Park Oliwski jest nie tylko idealnym miejscem do spacerów, ale także wymarzonym plenerem do prezentacji muzyki wiedeńskiego klasyka. W murach Katedry Oliwskiej, która sąsiaduje z Parkiem Oliwskim, organizowane są festiwalowe koncerty finałowe.

W XVIII-wiecznej kamienicy gdańskiej, zwanej od imienia jej właściciela Domem Uphagena, odbywają się koncerty kameralne. W czasie festiwalu, w alejach Parku Oliwskiego, a także na ulicy Długiej i Długim Targu w Gdańsku można spotkać aktorów, którzy kostiumami i gestami wprowadzą w nastrój epoki, w której żył i komponował autor Don Giovanniego. Działania teatralne, które będą pojawiały się podczas całego festiwalu, przygotował i wyreżyserował Jakub Kornacki. 

Od 2006 do 2014 r. festiwal gościł 21 orkiestr, które prowadziło 14 dyrygentów, 24 zespoły instrumentalne oraz 90 solistów: 59 instrumentalistów oraz 31 wokalistów. Podczas wszystkich Mozartianów śpiewał Polski Chór Kameralny. Łącznie zorganizowano 87 festiwalowych koncertów (nie wliczając w tę liczbę koncertów organowych), które wysłuchało kilkanaście tysięcy widzów. Polscy i zagraniczni artyści zaprezentowali festiwalowej publiczności utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta: te powszechnie znane, ale i te rzadziej wykonywane. Mozart wpływał i nieustannie wpływa na rozwój całej muzyki europejskiej, dlatego obok muzyki klasycznej prezentowane są także inne gatunki inspirowane dziełami Mozarta: muzyka jazzowa, muzyka źródeł i muzyka popularna.

Oryginalną propozycją programową tegorocznego festiwalu jest kilkakrotna prezentacja utworów XVIII-wiecznych kompozytorów, którzy byli nauczycielami i pierwszymi mistrzami Wolfganga Amadeusza.

Podczas jubileuszowej edycji wystąpią wybitne indywidualności świata muzycznego, soliści i zespoły o ugruntowanej światowej renomie, m.in.: Jerzy Maksymiuk, Martin Kofler – austriacki wirtuoz fletu, orkiestra Sinfonia Varsovia, a także gwiazda jazzu Grażyna Auguścik z Andrzej Jagodziński Trio.

Wielką atrakcją będzie opera „Czarodziejski flet" prezentowana pod gołym niebem z udziałem niemieckich solistów, Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego.

W koncercie finałowym będzie można posłuchać światowej klasy brytyjskiej sopranistki Carolyn Sampson, której towarzyszyć będzie trzech polskich solistów, Polski Chór Kameralny oraz znakomita orkiestra instrumentów historycznych Akademie für Alte Musik Berlin pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

 

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

X Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana

16-22 sierpnia 2015 r., niedziela-sobota

  • park Oliwski
  • Katedra Oliwska
  • Dom Uphagena

Gdańsk

Więcej:

​​Zobacz: program

Patronat honorowy nad wydarzeniem  objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

  • Wnioskodawca: Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
  • Departament wskazany do realizacji: Departament Kultury, tel 58 32 68 280

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności