Aktualności

Jest jednym z dwudziestu sześciu takich na Pomorzu. Węzeł integracyjny w Redzie już służy podróżnym

Węzeł integracyjny w Redzie
Węzeł integracyjny w Redzie. Fot. Ryszard Hurka

Miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów. Przystanki komunikacji miejskiej, monitoring, tablice informacyjne oraz system odprowadzania i retencji wody. Tak wygląda nowy węzeł integracyjny przy dworcu kolejowym w Redzie. Kosztował ponad 13 mln zł.

 

Uroczyste otwarcie, w którym uczestniczył między innymi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, odbyło się 9 styczna 2020 r. Od tego dnia podróżni mogą już korzystać z nowej infrastruktury.

 

Przesiadki w Redzie

Z nowej inwestycji korzystać będą nie tylko mieszkańcy Redy. Od teraz mieszkańcy powiatu puckiego czy wejherowskiego będą mogli właśnie w Redzie zostawić samochód i do Trójmiasta czy nawet dalej pojechać pociągiem lub miejskim autobusem. Łącznie wybudowanych zostało ponad 300 miejsc parkingowych, w tym aż 137 dla rowerów. Wszystkie są oczywiście bezpłatne. Wyznaczone zostały też miejsca dla taksówek oraz cztery zatoki autobusowe. Wyremontowane zostały okoliczne ulice, skrzyżowania i chodniki. Cały teren jest objęty monitoringiem.

 

Fot. Ryszard Hurka

 

Ekologia przede wszystkim

Wybudowana infrastruktura została tak zaprojektowana, aby umożliwić małą retencję wód. Pod powierzchnią parkingu znajduje się 112 komór rozsączająco-drenażowych, które rozprowadzają deszczówkę do gruntu. Pozwoli to uniknąć zalewania terenu w czasie ulewnych deszczów. Teren został również obsadzony drzewami i krzewami. Dzięki temu wzrośnie nie tylko retencja, ale również zmniejszy się poziom hałasu, a powietrze będzie czystsze.

 

 

Projekt w liczbach

Węzeł integracyjny w Redzie jest jednym z 26 węzłów jakie powstają na Pomorzu. Dzięki nim z transportu publicznego ma skorzystać prawie 550 tys. pasażerów więcej niż dotychczas. Do tej pory ukończone zostały inwestycje w: Gołubiu, Rębiechowie, Gościcinie Wejherowskim, Pszczółkach, Cieplewie i Kartuzach. Budowa otwartego dziś węzła trwała ponad dwa lata. Koszt to ponad 13 mln zł. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego otrzymał kwotę prawie 8 mln zł.

 

Fot. Ryszard Hurka

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości