Aktualności

JESSICA pożyczyła kolejne miliony

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

27 września 2013 r. podpisane zostały dwie umowy, których realizację ułatwi Inicjatywa JESSICA. Pierwsza dotyczyła budowy centrum administracyjno-usługowego w Gdańsku, druga – zespołu basenów rekreacyjnych w Redzie. W obu uroczystościach uczestniczyli wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

O godz. 12.30 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku spotkali się przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Umowa, którą podpisali, dotyczy utworzenia centrum administracyjno-usługowego na terenie Pomorskiego Centrum Logistycznego w Gdańsku. Inwestycja będzie finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Całość będzie kosztować ponad 40 mln zł, nisko oprocentowana pożyczka z Inicjatywy JESSICA wyniesie prawie 23,3 mln zł.
 
W ramach projektu powstanie zaplecze administracyjno-usługowe dla rozwijającego się głębokowodnego terminala kontenerowego DCT Gdańsk, a także służb oraz podmiotów działających w branży transportu morskiego. Inwestycja wesprze Port Północny funkcjonalnie i zwiększy jego konkurencyjność. Pomorskie centrum logistyczne ma stać się miejscem kreowania nowych inwestycji, przyspieszyć komercjalizację terenów portowych, poprawić wizerunek Gdańska jako miejsca lokowania biznesu oraz umocnić pozycję DCT Gdańsk jako ważnego miejsca przeładunku kontenerów na Bałtyku.
 
Trzy godziny później, o godz. 15.30, w hotelu Ibis Styles w Redzie, podpisana została umowa na finansowaniebudowy zespołu basenów rekreacyjnych w Redzie. Inwestorem przedsięwzięcia, o wartości ponad 70 mln zł, jest SEMEKO Grupa Inwestycyjna sp. z o.o.  Pożyczka JESSICA wyniesie 20 mln zł. Operatorem programu JESSICA w tym wypadku jest Bank Ochrony Środowiska.
 
Na zespół basenów w Redzie złożą się m.in.:

  • pełnowymiarowy basen sportowy 16x25m z szerszymi niż standardowe torami oraz osobnym zapleczem szatniowym umożliwiającym odrębne funkcjonowanie,
  • pierwszy w Polsce, zaprojektowany według nowych zaleceń PZH, wydzielony basen do pływania niemowląt z odrębnym obiegiem wody, lepszymi parametrami fizykochemicznymi wody i powietrza,
  • kompleks basenów rekreacyjnych z rozbudowaną ofertą dla dzieci i całych rodzin: długą na ponad 350 m pontonową leniwą rzeką pełniącą rolę łącznika między strefami, basenem z kulą wywołującą fale oraz jedyną w środkowo-wschodniej części Europy zjeżdżalnią przez akwarium z rekinami,
  • oceanarium z akwariami morskimi i akwariami z żywą rafa koralową oraz zbiorniki doświadczalne,
  • ogród zimowy ze ścieżkami edukacyjnymi oraz kącikiem energii odnawialnej i kącikiem recyklingu,
  • strefa biwakowa, dzięki której można będzie zaplanować wycieczki szkolne z noclegiem, lekcje w zielonej szkole, wizytę w oceanarium oraz zabawy w Aquaparku,
  • sauny z centrum spa&welness o przystępnych cenach,
  • centrum fitness i korty do squasha, obok których zaplanowano klub dla dzieci,
  • pub z bowlingiem, 
  • dwukondygnacyjna zadaszona hala parkingowa.

Będzie to jedna z  najciekawszych inwestycji nie tylko w regionie, ale również całej Polsce. Nie bez znaczenia jest fakt, że lokalizacja kompleksu zapewnia łatwy dostęp zarówno dla mieszkańców Redy, małego i dużego Trójmiasta, jak i dla turystów odwiedzających latem Półwysep Helski, a także dla gości z okręgu kaliningradzkiego.  
 

JESSICA
to instrument inżynierii finansowej przygotowany przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, który umożliwia wykorzystanie części finansowania ze środków unijnych w postaci zwrotnych inwestycji (pożyczki, wkłady kapitałowe) w projekty dotyczące trwałego rozwoju obszarów miejskich i przyczyniające się do wzrostu ich atrakcyjności. Główną ideą wdrażania Inicjatywy JESSICA jest współfinansowanie projektów generujących dochód i realizowanych także przez podmioty prywatne.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka