Aktualności

JESSICA pomoże przebudować i wyposażyć Ergo Arenę

$image_alt
Fot. Fotobank / Ergo Arena

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał ze Spółką Hala Gdańsk-Sopot umowę preferencyjnej pożyczki JESSICA, która sfinansuje w 75 proc. rozbudowę Hali Ergo Arena. Uroczystość odbyła się 25 marca br. w obecności marszałków województwa pomorskiego Mieczysława Struka i Wiesława Byczkowskiego oraz Andrzeja Bojanowskiego, wiceprezydenta Gdańska i Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu.

ERGO ARENĘ reprezentowała prezes Magdalena Sekuła, natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego – wiceprezes Radosław Stępień. Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z Agencją Rozwoju Pomorza S.A. pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich i odpowiada za inwestowanie środków JESSICA w kwalifikujące się inwestycje miejskie. 

Spółka Hala Gdańsk-Sopot jest kolejnym beneficjentem inicjatywy JESSICA wdrażanej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 (który zarządzany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego), w miastach na prawach powiatu. Środki preferencyjnej pożyczki JESSICA wesprą rozbudowę Hali ERGO ARENA, jednej z najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych w Polsce. 

Projekt pozwoli poszerzyć dotychczasowe funkcje Hali ERGO ARENA m.in. poprzez instalację systemu kurtyn przysłaniających w ramach głównej areny Hali, zwiększenie pojemności płyty, budowę systemu napełniania trybun z pierwszego poziomu na poziom trzeci, wykonanie szatni dla widzów poziomu K3. W ramach inwestycji rozbudowany zostanie także system informacyjny i reklamowo-identyfikacyjny obiektu wraz z rozbudową systemu nagłośnienia. Umożliwi to organizację kilku imprez jednocześnie. Koszt tej inwestycji oszacowany został na poziomie ok. 5 mln zł netto, a 75% tego kosztu (ok. 3,7 mln zł) sfinansuje pożyczka JESSICA. 

Inicjatywa JESSICA w woj. pomorskim

Bank Gospodarstwa Krajowego jako FROM wdraża inicjatywę JESSICA na Pomorzu, w miastach na prawach powiatu (w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Sopocie) we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza S.A. Bank zarządza w tym regionie kwotą ok. 168 mln zł, która stanowi ponad 70% wszystkich środków przeznaczonych przez Zarząd Województwa Pomorskiego na realizację tej Inicjatywy w województwie pomorskim. Celem Inicjatywy JESSICA jest finansowe wsparcie inwestycji miejskich, poprzez udzielanie preferencyjnych pożyczek (z oprocentowaniem nawet na poziomie 0,85% w skali roku, z maksymalnym okresem spłaty do 20 lat, karencją w spłacie kapitału do 12 miesięcy po zakończeniu realizacji projektu oraz bez jakichkolwiek opłat i prowizji z tytułu udzielenia i obsługi pożyczki). Wartość przyznanych dotychczas przez BGK pożyczek wynosi ok. 166 mln zł, a wartość złożonych wniosków o pożyczkę kilkukrotnie przewyższa poziom powierzonej Bankowi alokacji środków. Wśród sfinansowanych, w miastach na prawach powiatu woj. pomorskiego, inwestycji są m.in.: rewitalizacja Dworca PKP w Sopocie, utworzenie Muzeum Emigracji w Gdyni, zagospodarowanie powierzchni handlowo-usługowych na stadionie PGE Arena Gdańsk, rewitalizacja zabytkowego pałacu w Gdańsku.

 

Małgorzata Pisarewicz

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka