Aktualności

Jesienny Tułacz 2015

$image_alt
Fot. źródło: www.tulacz.almanak.pl

Lubisz maszerować lub jeździć na rowerze korzystając z mapy i kompasa? Masz dość siedzenia przed telewizorem czy komputerem? Bractwo Przygody Almanak po raz 24. organizuje nocny rajd na orientację. Jesienny Tułacz odbędzie się w okolicach Egiertowa, w dniach 3-4 października 2015 r. Zapisy trwają.

Tułacz to rajd na orientację, którego celem jest odnalezienie w terenie kilkunastu punktów kontrolnych, mając do dyspozycji jedynie mapę, kompas i dużo wytrwałości.

Do wyboru są trasy:

Trasy piesze:

TP15 – 15 km, start indywidualny lub z zespołach od 2 do max 5 osób. Trasa ta jest łatwa, idealna dla osób początkujących w imprezach na orientację, które nie czują się jeszcze na siłach poruszać się sprawnie po terenie, a chciałyby miło spędzić czas w lesie np. na rodzinnej wycieczce z nutką rywalizacji. Większość punktów kontrolnych zlokalizowana jest na drogach, ścieżkach i przecinkach leśnych lub w niedużej od nich odległości. Mogą się też pojawić punkty stowarzyszone

Limit czasu – czas podstawowy do 4,5 godz. + 1,5 godz. czasu spóźnień.

TP25 – 25 km, start indywidualny lub z zespołach od 2 do max 5 osób. To trasa o średnim stopniu trudności przeznaczona jest dla osób o niedużym doświadczeniu w imprezach na orientację oraz w pracy z mapą i kompasem. Wszystkie punkty kontrolne znajdują się w dość łatwych do zlokalizowania miejscach, ale wymagających także poruszania się po rzeźbie terenu lub krótkiego marszu na azymut. Występują punkty stowarzyszone. Na trasie mogą występować punkty kontrolne nienaniesione na mapę, które należy odnaleźć wykonując zadania specjalne na trasie.

Limit czasu – czas podstawowy do 7 godz. + 2,5 godz. czasu spóźnień.

TP30 – 30 km, start indywidualny lub z zespołach od 2 do max 5 osób. To dość trudna trasa przeznaczona dla osób zaawansowanych, które przynajmniej kilka razy startowały już w podobnych imprezach i dobrze orientują się w terenie. Trasa ma duże przewyższenia oraz najtrudniej dostępne punkty terenowe. Należy przygotować się na przejście przez chaszcze, jary czy tereny podmokłe. Punkty kontrolne mogą być zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach terenu, często występują punkty stowarzyszone. Na trasie mogą występować punkty kontrolne nienaniesione na mapę, które należy odnaleźć wykonując zadania specjalne.

Limit czasu – czas podstawowy do 7,5 godz. + 2 godz. czasu spóźnień

TP50 – 50 km, start indywidualny lub z zespołach od 2 do max. 3 osób. To trudna i długa trasa przeznaczona dla osób zaawansowanych w orientacji sportowej, które przynajmniej kilka razy startowały już w podobnych imprezach i dobrze orientują się w terenie. Trasa jest najdłuższa i wymaga bardzo dobrej kondycji. Ma duże przewyższenia oraz najtrudniej dostępne punkty terenowe. Należy przygotować się na przejście przez chaszcze, jary czy tereny podmokłe. Punkty kontrolne mogą być zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach terenu, często występują punkty stowarzyszone. Na trasie mogą występować punkty kontrolne nienaniesione na mapę, które należy odnaleźć wykonując zadania specjalne.

Limit czasu – czas podstawowy do 12 godz. + 2 godz. czasu spóźnień

Start odbywa się z interwałem czasowym zależnym od ilości startujących.

Trasa rowerowa:
TR50 – 50 km, start indywidualny lub z zespołach od 2 do max 3 osób. Trasa jest trudna, oparta w większości o punkty kontrolne długiej trasy pieszej na 50 km. W związku z tym w wielu przypadkach nie uda się podjechać bezpośrednio pod punkty kontrolne i będzie potrzebne podejście do nich.

Limit czasu – czas podstawowy do 8 godz. + 2 godz. czasu spóźnień

Wszystkie trasy wiążą się z koniecznością odnalezienia kilkunastu punktów kontrolnych rozmieszczonych w okolicznych lasach. Wszystkie przerwy na trasie i w bazie rajdu wliczane są w czas pokonania trasy.

Program rajdu:

3 października 2015 r., sobota

 • godz. 16.30-21.30 – przyjmowanie uczestników
 • godz. 18.30 – uroczyste rozpoczęcie rajdu
 • godz. 19.00 – start interwałowy tras TP 25 i TP50
 • godz. 20.00 – start interwałowy tras TP 15 i TP30
 • godz. 21.30 – start interwałowy trasy rowerowej


4 października 2015 r., niedziela

 • godz. 9.30 – uroczyste zakończenie rajdu i losowanie nagród
 • godz. 10.30 – opuszczenie bazy przez uczestników
   

Zapisy tutaj.  Do niedzieli, 27 września 2015 r. obowiązuje niższa opłata startowa.

Opłaty startowe:

 • do 27 września 2015 r. – 35 zł
 • po 27 września 2015 r. i na starcie w bazie imprezy – 50 zł

Regulamin tutaj.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Jesienny Tułacz 2015        Jesienny tułacz_logo

 • 3-4 października 2015 r., sobota-niedziela
 • baza startowa – szkoła podstawowa w Egiertowie

 

Więcej informacji na stronie Bractwa Przygody Almanak.

Oprac. DK
 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości