Aktualności

Jarmark św. Dominika w Gdańsku. 757 lat tradycji, 6 mln odwiedzin, 1000 kramów i 23 dni zabawy

Rozpoczęcie Jarmarku św. Dominika
Fot. mat. prasowe jarmarku

Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów, słucha muzyki i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje, a obrazki zmieniają się jak w kalejdoskopie.

 

Na przedprożu Dworu Artusa  przy Długim Targu w sobotę, 29 lipca 2017 r. o godz. 12.00 prezydent Gdańska na 23 dni przekaże kupcom klucz do bram miasta. Tego samego dnia o godz. 20 w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance rozpocznie się koncert z okazji otwarcia jarmarku, podczas którego będzie można posłuchać Sound'n'Grace i Ani Dąbrowskiej, a po koncertach – pokaz fajerwerków. Jarmark zakończy się 20 sierpnia 2017 r.

 

Tu ciągle coś się dzieje!

Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku – największą plenerową imprezą handlowo-kulturalną w Polsce i jedną z największych w Europie. Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat, osobliwa atmosfera i rozbudowana oferta spędzania wolnego czasu. Jarmarkowe uliczki zapełniają się grajkami, mimami i barwnymi postaciami, pośród których prym wiedzie karmazynowy kogut – symbol Jarmarku św. Dominika. Rzemieślnicy, artyści i antykwariusze oferują przedmioty, na które nigdzie indziej nie trafimy – stare, ciekawe, rzadkie, zadziwiające, potrzebne i całkiem niepotrzebne. A do tego na jarmarku jest pysznie! Co krok można nabyć regionalne i egzotyczne smakołyki: wypieki, sery, wędliny, przyprawy, kawy, herbaty, przetwory, nalewki. Atrakcje czekają też na najmłodszych – warsztaty, spektakle teatralne, gry i zabawy. Jarmarkowe wieczory tętnią muzyką.

 

Osiem wieków tradycji

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie 100-dniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. W jednym z najstarszych zachowanych opisów jarmarku z XVI w., nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się tu wielki Jarmark od św. Dominika czternaście dni i dłużej trwający, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim.

 

Cyrkowcy, akrobaci i kuglarze

Do Gdańska zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny. Zapiski o jarmarku pojawiały się też we wspomnieniach Joanny Schopenhauer i w encyklopedii Glogera. Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II wojna światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 r. Wówczas była to impreza przede wszystkim handlowa, umożliwiająca zakup deficytowych towarów. Ale, co ważne, to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

Więcej informacji znajduje się na stronie Jarmarku św. Dominika

 

Wybrane atrakcje Jarmarku Świętego Dominika

Koncerty
30 lipca-20 sierpnia / Targ Węglowy i plac Kobzdeja
 

XXII Święto Chleba 
30 lipca / niedziela / Długi Targ / 10.00-18.00
Moc atrakcji przez cały dzień: prezentacja wyrobów piekarniczych i cukierniczych, degustacja pieczywa i ciast, porady ekspertów, technologów żywności, mistrzów piekarskich oraz konsultacje dietetyków z Akademii Skutecznej Diety. 
 

Unikaty z Kociewia 
3 sierpnia / czwartek / Targ Węglowy / 14.00-21.00
Prezentacja walorów turystyczno-kulturowych Kociewia: stoiska z regionalnymi przysmakami, rękodzieło artystyczne, kociewskie przyśpiewki, konkursy, gry, zabawy i warsztaty plastyczne.


Bieg św. Dominika 
5 sierpnia / Długi Targ 
Od 1994 r. rokrocznie nieodłączną częścią Jarmarku św. Dominika jest Międzynarodowy Bieg św. Dominika. To hit sportowego lata na Wybrzeżu, uznawany w swojej klasie za najbardziej atrakcyjną dla uczestników i partnerów imprezę biegowo-promocyjną w Polsce.

Warto też za poznać się z tzw. listą Atrakcji Non Stop , gdzie znajdują się propozycje m.in. dla: ornitologów, zaczytanych czy chcących wiedzieć więcej.

 

Wydarzenia dedykowane najmłodszym

Bajkowisko 
2-13 sierpnia / 14.00-17.00 / scena pod kuferkiem / plac Kobzdeja
Bajkowisko to kraina baśni, wyobraźni, wybornej zabawy i niekończącego się dobrego humoru. Hasło tegorocznego Bajkowiska brzmi: Zbieramy Sprawności! W programie spektakle i warsztaty teatralne, zabawy edukacyjne, konkursy z nagrodami i wielka parada finałowa

 

 

Wodne Igrzyska / Strefa Żywiec Zdrój dla dzieci
29 lipca-20 sierpnia / plac Kobzdeja / 13.00-20.00
 

Gry bez prądu / Graj w planszówki z rodziną i przyjaciółmi
29 lipca-20 sierpnia / plac Kobzdeja
 

I Ty możesz pomóc!
2, 5, 8, 11, 13 sierpnia / plac Kobzdeja, przy scenie / 12.00-13.00
Jak reagować w sytuacjach zagrożenia? Jak w prosty sposób uratować komuś życie? Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? To najlepiej wiedzą instruktorzy pierwszej pomocy PCK i ratownicy. Do wspólnej nauki i zabawy zaprasza Polski Czerwony Krzyż.


Dmuchany stadion i sportowe atrakcje
Fani dobrej zabawy i pozytywnych emocji powinni wybrać się na Targ Węglowy. Stadion Energa Gdańsk razem z Lechią Gdańsk przygotowali mnóstwo atrakcji na swoich stoiskach. Moc wrażeń zapewni dmuchany Stadion Energa Gdańsk – miejsce zabawy dzieci i dorosłych. W programie także zabawy z surykatką Arenką – maskotką stadionu oraz z maskotką klubową Lechii, spotkania z piłkarzami czy treningi z Akademią Piłkarską Lechii Gdańsk. Na stoisku Stadionu Energa Gdańsk pojawią się przedstawiciele wybranych atrakcji znajdujących się w Fun Arenie. Będą prezentowali ciekawe formy spędzania wolnego czasu i zachęcali do wspólnej zabawy. Na zwiedzających czeka wiele konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, m.in. zawody w strzelaniu na bramkę, ustanowienie rekordu w żonglerce czy w odbijaniu głową. Jednym z zadań konkursowych będzie zrobienie sobie zdjęcia z makietą stadionu.

 

 

 

view szablon artykułu