Aktualności

Jarmark Kaszubski w Stężycy

$image_alt
Fot. mat. prasowe Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego

Podczas Jarmarku Kaszubskiego w Stężycy, 11 lipca 2015 r. będzie miała miejsce prezentacja tradycyjnej kaszubskiej żywności i produktów regionalnych.. To niepowtarzalna okazja do degustacji kaszubskich specjałów, posłuchania muzyki i nabycia wyrobów twórców ludowych. Główną częścią dorocznego spotkania jest konkurs na przetwory i desery z truskawki kaszubskiej.

Swojskie wędliny, wędzone ryby, słodkie wypieki, tradycyjne potrawy, miody, nalewki i konfitury to tylko część pysznych atrakcji, jakie czekają na gości Jarmarku Kaszubskiego w Stężycy. Będzie też okazja do nabycia dzieł twórców ludowych i kół gospodyń wiejskich, a wszystko to z kaszubską muzyką w tle.

  Konkurs na najlepszy deser z truskawki kaszubskiej
 Fot. mat. prasowe Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego

W Stężycy podczas Jarmarku Kaszubskiego głównym elementem będzie prezentacja tradycyjnej kaszubskiej żywności, produktów regionalnych, a przede wszystkim truskawki kaszubskiej (kaszëbskô malëny). Pomorskie jest przodującym województwem pod względem bogactwa kulinarnego i liczby zarejestrowanych produktów tradycyjnych. Truskawka kaszubska to jedyny pomorski produkt regionalny zarejestrowany w Komisji Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG). Gmina Stężyca to centrum produkcji truskawki kaszubskiej i miejsce, gdzie powstało i ma siedzibę Kaszubskie Stowarzyszenie Truskawek.

Podczas jarmarku odbędzie się konkurs na przetwory i desery z truskawki kaszubskiej. Ocenie podlegać będą walory smakowe, pomysł, oryginalność, opis i prezentacja produktu. Celem jest pokazanie, że ze słynnych truskawek kaszubskich powstają przepyszne przetwory i oryginalne produkty oraz smakowite i pięknie wyglądające desery, a kaszubscy rolnicy i koła gospodyń mogą sprzedawać nie tylko truskawkę – surowiec, ale także zająć się przetwórstwem, np. produkcją wina truskawkowego, dżemów, powideł, co może być sposobem na dodatkowe źródło utrzymania.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Jarmark Kaszubski
11 lipca 2015 r., sobota, godz. 10.00-22.00
Nadraduńskie Centrum Sportu i Rekreacji
ul. Jana III Sobieskiego
Stężyca

Program

godz. 10.00 – konkurs o Puchar Starosty Kartuskiego na najlepszy deser i przetwory truskawkowe
godz. 12.00 – uroczyste otwarcie Jarmarku Kaszubskiego
godz. 12.30 – ogłoszenie wyników konkursu, rozdanie nagród i pucharów
godz. 13.00 – występ kapeli Słodki z Chmielna
godz. 14.00 – strzelanie – Bractwo Kurkowe z Kościerzyny
godz. 14.30 – występ kapeli Słodki z Chmielna
godz. 15.30 – prezentacja stoisk
godz. 16.00 – bractwo kurkowe
godz. 16.30 – konkursy dla dzieci
godz. 18.00-22.00 – biesiada z muzyką

WięcejStowarzyszenie Kobiet Zgorzałego

Zobacz: formularz zgłoszeniowy do konkursu

 

Opr. BMG

 

 

view szablon artykułu