Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c551a9f9-4e7c-4b66-96b1-2342e558ad1b.jpg Japoński teatr po kaszubsku i spotkanie z gośćmi specjalnymi. Wieczór polskiej i kaszubskiej poezji w Wejherowie

Japoński teatr po kaszubsku i spotkanie z gośćmi specjalnymi. Wieczór polskiej i kaszubskiej poezji w Wejherowie

Aktorzy Teatru Zymk podczas próby generalnej

W najbliższą sobotę, 25 listopada 2017 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbędzie się niecodzienne spotkanie mistrzów japońskiej poezji haiku w polskiej i kaszubskiej odsłonie. Będą to Dariusz Brzóska-Brzóskiewicz, Witold Bobrowski i dr hab. Adela Kuik-Kalinowska. Goście opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z kulturą Wschodu. Na koniec kaszubski Teatr Zymk zaprezentuje etiudę „Òstatny sąd w Mirachòwie" inspirowaną japońskim teatrem.

 

Wydarzenie organizuje Fundacja im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka wraz z MPiMK-P w Wejherowie i Urzędem Miasta Wejherowo.

 

Haiku na Kaszubach

W wieczorze polskiej i kaszubskiej poezji wezmą udział specjaliści zajmujący się poezją i kulturą orientalną.

Dariusz Brzóska Brzóskiewicz to historyk i poeta haiku, autor tomów poezji. Jego płyta „Haiku Fristajl”, nagrana wraz z muzykami Stanisławem Sojką, Marcelem Adamowiczem i Wojciechem Chołaścińskim została zaprezentowana w pałacu Cesarskim w Tokio, co spotkało się z dużym zainteresowaniem pary cesarskiej.

Witold Bobrowski prowadzi pierwszą kaszubską szkołę w Głodnicy i jest nauczycielem języka kaszubskiego. Przetłumaczył na język kaszubski XIII-wieczną antologię wierszy japońskich.

Dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku, jest literaturoznawcą specjalizującą się m.in. w kulturze Wschodu. Podczas wydarzenia zostanie udostępnione oryginalne dzieło graficzne japońskiej kaligrafii, pochodzące z prywatnych zbiorów dr Kuik–Kalinowskiej.

— Liczymy, że wydarzenie „HAIKU na Kaszubach” będzie przyczynkiem do zawiązania współpracy polsko- i kaszubsko-japońskiej – mówi organizatorka wydarzenia Aleksandra Pitra z Fundacji Sedlaka. – W marcu 2019 r. będzie 100. rocznica uznania przez Japonię niepodległości Polski. Chcielibyśmy przygotować się do tych obchodów i zaprosić kolejne instytucje i twórców do współpracy. Pamiętajmy, że na naszym terenie znajduje się dawna granica Traktatu Wersalskiego. Nasza Fundacja rozpoczęła współpracę z Japonią w marcu 2014 roku, gdy organizowaliśmy pobyt premiera Japonii Naoto Kana, przedsiębiorcy i producenta filmowego Tamiyoshiego Tachibany i specjalistów ds. odnawialnych źródeł energii na Kaszubach w Gminie Krokowa — dodaje. Wydarzenie zakończy się prezentacją etiudy „Òstatny sąd w Mirochòwie”.

 

Teatr kabuki po kaszubsku

Przedstawienie „Òstatny sąd w Mirachòwie” wystawi kaszubski Teatr Zymk, składający się z młodych aktorów-amatorów.  — Teatr Zymk od 2010 roku eksperymentuje, szuka i bawi się różnymi formami. Tym razem postanowiliśmy zaprezentować sztukę inspirowaną japońską formą kabuki – mówi Adam Hebel, reżyser i autor scenariusza przedstawienia. — W ten sposób prezentujemy scenariusz oparty na opowiadaniu Aleksandra Labudy „Òstatny sąd w Mirochòwie”, który opowiada o drodze chłopstwa do wolności i uwłaszczenia. Napotyka jednak na opór szlachty. Pokazujemy dzięki temu praworządność, która cechuje Kaszubów. W ramach spotkania „Haiku na Kaszubach” pragniemy pokazać, jak bogata jest nasza literatura i jak świetnie odnajduje się w formach znanych w innych kręgach kulturowych dzięki swojemu uniwersalizmowi – dodaje Hebel.

Teatr Zymk wystawił już m.in. przedstawienie o Słowińcach „Jiwër Òstatnych” na podstawie dramatu Jana Rompskiego czy „Scënanié Kani” — inscenizację sobótkowego kaszubskiego obrzędu ścinania kani, czyli ptaka, który miał być przyczyną wszystkich nieszczęść na Kaszubach.

 

Spotkanie Haiku na Kaszubach”

  • 25 listopada 2017 r., niedziela, godz. 17.00–19.00
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej
  • ul. Zamkowa 2
  • Wejherowo
  • wstęp: wolny

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.