Aktualności

Jakie są granice artystycznej i naukowej wolności? „Oczyszczony” – czytanie i dyskusja

Piotr Biedroń, aktor Teatru Wybrzeże. Fot. mat. prasowe Teatru Wybrzeże w Gdańsku
Piotr Biedroń, aktor Teatru Wybrzeże. Fot. mat. prasowe Teatru Wybrzeże w Gdańsku

Jak należy rozmawiać o napięciach polsko-niemieckich? O czym rozmawialiby Rudolf Spanner i Günther von Hagens, gdyby spotkali się w Gdańsku? Co jest przekroczeniem strefy sacrum związanej z ludzkim ciałem? Które tematy z trudnej historii Gdańska są niesprawiedliwie zapomniane i zasługują na ujawnienie i ocenę?

 

W Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, 22 listopada 2019 r. odbędzie się przedpremierowe czytanie przez aktorów Teatru Wybrzeże – Piotra Biedronia i Krzysztofa Matuszewskiego scenariusza teatralnego „Oczyszczony". Następnie toczyć się będzie dyskusja wokół przeczytanych tekstów. Pytania i uwagi uczestników będą miały wpływ na ostateczny kształt pełnoformatowego spektaklu teatralnego. Wstęp jest bezpłatny.

 

Czytanie i dyskusja

Spotkanie składa się z dwóch części. W pierwszej Piotr Biedroń i Krzysztof Matuszewski, aktorzy Teatru Wybrzeże występujący w spektaklu, przeczytają tekst. Druga część to otwarta dyskusja na tematy poruszone w tekście. – Spektakl to zapowiedź szerszego programu Fundacji Pomysłodalnia. Zadajemy trudne, nieraz prowokacyjnie postawione pytania, ale w bezpośredniej interakcji zwracamy się do uczestnika językiem sztuki, inicjując żywą i ciekawą rozmowę. Spotkanie w Ratuszu Głównego Miasta to prapremiera cyklu spektakli, podczas którego chcemy się zapoznać się z opiniami mieszkańców Gdańska reprezentujących wiele środowisk twórczych – mówi Piotr Wyszomirski, reżyser spektaklu z Fundacji Pomysłodalnia.

 

Piotr Biedroń

Absolwent PWST w Krakowie. W 2017 r. otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu filmowym Festival Francophone Namur w Belgii, a w roku 2018 Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza i Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2018. W Teatrze Wybrzeże można go zobaczyć m.in. w: „Broniewskim", „Trojankach", „Jak wam się podoba", „Ruskich", „Płatonowie", „Wesołych kumoszkach z Windsoru", „Kto się boi Virginii Woolf", „Śmierci komiwojażera" i „Kordianie" (spektakl w przygotowaniu).

 

Krzysztof Matuszewski

Absolwent PWST w Krakowie. Od 1983 r. aktor Teatru Wybrzeże. W 2008 r. otrzymał Nagrodę Indywidualną Marszałka za kreacje aktorskie w „Farsie z Walworth" i „Orkiestrze Titanic". W tym samym roku odebrał Nagrodę Jubileuszową Miasta Gdańska. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2018. W Teatrze Wybrzeże gra m.in. w spektaklach: „Broniewski", „Trojanki", „Jak wam się podoba", „Ruscy", „Więzi", „Fedra" i „Śmierć białej pończochy".

 

Günther von Hagens

Właściwie Günther Liebchen – ur. 10 stycznia 1945 w Skalmierzycach niemiecki lekarz, patomorfolog i anatom, wynalazca plastynacji. Autor kontrowersyjnych wystaw z cyklu „Body Worlds", planował internetową sprzedaż przetworzonych fragmentów ludzkich zwłok na wielką skalę.

 

Rudolf Maria Spanner

Urodził się 17 kwietnia 1895 r. w Metternich, zm. 31 sierpnia 1960 w Kolonii. Odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy za udział w I wojnie światowej; patolog i profesor medycyny w Gdańsku w Instytucie Anatomicznym Akademii Medycznej, którego był dyrektorem i ordynatorem. Członek NSDAP, nominowany do Nagrody Nobla w 1939 r. w dziedzinie medycyny lub fizjologii, po wojnie uzyskał status „entlastet" (oczyszczony). Autor podręcznika anatomii, z którego do dzisiaj uczą się studenci medycyny w Niemczech. Związany z bardzo kontrowersyjną sprawą mydła z ludzi z okresu II wojny światowej, której początek medialny nadała Zofia Nałkowska w „Klinice profesora Spannera" ze zbioru „Medaliony", wydanym po raz pierwszy w 1946 r.


Źródło: tekst Piotra Wyszomirskiego i Andrzeja Gierszewskiego

Oczyszczony – czytanie i dyskusja

 • 22 listopada 2019 r., piątek, godz. 18
 • Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety
 • ul. Długa 46/47 (wejście przez przedproże od strony ul. Długiej)
 • Gdańsk
 • wstęp – wolny, limit 80 miejsc, konieczna rezerwacja do 21 listopada 2019 r.:
         e-mail: pomysłodalnia@gmail.com
         nr tel. 603 783 782
        Fundacja Pomysłodalnia na Facebooku
 • organizator – Fundacja Pomysłodalnia, partner wydarzenia – Muzeum Gdańska.

 

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności