Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/0cd4af22-3e68-4335-aa8d-db1a34480ffb.jpg Jakie detale i kolory ma stolica województwa? Odpowiedź na te pytania poznasz podczas Gdańskich Miniatur, które rozpoczynają się jesienią

Jakie detale i kolory ma stolica województwa? Odpowiedź na te pytania poznasz podczas Gdańskich Miniatur, które rozpoczynają się jesienią

Zwiedzanie Gdańskie Miniatury

Czy wiesz, jakie kolory mają gdańskie dachy i pole tarczy herbowej? Jeśli chcesz się przekonać, ile jest czerwieni w otoczeniu, weź udział w grze miejskiej. Pierwszy spacer z przewodnikiem śladami miniatur dla szkół odbędzie się w poniedziałek, 24 września. Natomiast dorośli będą mogli przekonać się o tym, co ciekawego 29 wrzenia 2018 r.

 

–  Podczas wrześniowego spaceru przekonamy się, czy w Gdańsku jest dużo czerwieni. Dowiemy się, gdzie znajduję się jedno z najpiękniejszych gdańskich wnętrz: Sala Czerwona, co to jest koszenila, którą kiedyś handlowano oraz która róża, biała czy czerwona, wygrała w Wojnie Dwóch Róż – mówi Klaudiusz Grabowski, który opracowuje trasy Gdańskich Miniatur.

Pierwsze spotkanie dla rodzin i grup nieformalnych po Głównym i Starym Mieście odbędzie się w sobotę, 29 września o godz. 13.00. Na szlaku: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Zbrojownia, Długi Targ i ul. Piwna. Oprowadza przewodniczka Ewa Czerwińska. 

 

Cegła budulcem numer 1

Głównym budulcem gdańskich kamieniczek i kościołów jest cegła. Ściany czasem malowano, a pozostałości takich praktyk można dostrzec na Ratuszu Głównego Miasta, który jest pierwszym punktem wycieczki. W budynku nocował król Kazimierz Jagiellończyk, który wdzięczny za pomoc w czasie wojny trzynastoletniej nadał miastu rozliczne przywileje, z których kilka łączyło się z kolorem czerwonym. Np. używanie czerwonego wosku do pieczęci (wcześniej: zielone) czy korona i czerwone tarcza w herbie Gdańska.

W trakcie spaceru uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się także, jak pozyskiwano kolor czerwony z owada zwanego czerwcem polskim oraz wysłuchają ciekawostek i anegdot związanych z Wielką Zbrojownią oraz kamienicami na ul. Piwnej.

 

Spacer i gra miejska

Gdańskie Miniatury to spacery i gry miejskie w jednym. Tematem tego sezonu wędrówek i quizów będą detale architektoniczne i kolory. We wrześniu szlak wyznacza kolor czerwony jak: cegły, dachówki, wino, wosk czy pole herbu miasta Gdańsk.

– Gdańskie Miniatury to świetny sposób na spędzenie aktywnej soboty z rodziną i przyjaciółmi. Bezpłatne, otwarte spacery odbywają się raz w miesiącu. Pozwalają lepiej poznać Gdańsk, zastanowić się nad jego przeszłością, poznać jego dawnych mieszkańców i życie codzienne – mówi Margareta Sobczak z Instytutu Kultury Miejskiej.

To także działanie kierowane do szkół i grup zorganizowanych. Dzieci i młodzież, które prawidłowo odpowiedzą na zagadki z quizu mają szansę na koniec semestru wygrać kulturalne nagrody od partnerów Gdańskich Miniatur, którymi są: Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Teatr Szekspirowski, CSW Łaźnia, Centrum Hewelianum, Teatr Wybrzeże, Teatr Miniatura, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Miasta Gdyni.

Harmonogram spacerów:

  • 24 września, godz. 10.00, 11.30 i 13.00 – Gdańskie Miniatury Kolory Gdańska – detale architektoniczne Głównego i Starego Miasta. Czerwień – gra miejska i spacer dla szkół,  Zapisy do 14 września miniatury@ikm.gda.pl.
  • 29 września, godz. 13.00 – Gdańskie Miniatury Kolory Gdańska – detale architektoniczne Głównego i Starego Miasta. Czerwień – gra miejska i spacer dla rodzin i grup nieformalnych, spotkanie: Ratusz Głównego Miasta (ul. Długa 46) – informacje: miniatury@ikm.gda.pl.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.