Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7f270754-0131-45d9-ae00-076d9fe83d55.jpg Jakie bariery międzyludzkie utrudniają porozumienie? Debata o języku w Szekspirowskim

Jakie bariery międzyludzkie utrudniają porozumienie? Debata o języku w Szekspirowskim

Biały znak na tle muru z czarnej cegły 

Rozmowa o komunikacyjnej funkcji języka oraz języku sztuki odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w czwartek, 9 maja 2019 r. Wstęp jest wolny.

 

Debatę poprowadzi Dorota Karaś, reporterka, dziennikarka „Gazety Wyborczej”.

 

Czy język nas dzieli, czy łączy? Czy sztuka nas fascynuje, czy bulwersuje?

Cykl spotkań o granicach, murach, barierach między ludźmi, które uniemożliwiają porozumienie, wprowadzają dystans, zaburzają komunikację. Debaty są częścią projektu współpracy europejskiej Shaking the Walls, którego celem jest diagnozowanie murów oddzielających od siebie jednostki i społeczeństwa. Projekt, dofinansowany z Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa, realizowany jest z organizacjami partnerskimi z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Islandii i Czech. Cykl inauguruje debata o języku, w której uczestniczyć będą: dr Joanna Lisiewicz (edukatorka, teatrolożka), Paweł Łysak (reżyser teatralny), Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski (polityk, samorządowiec), ks. Jacek Socha (dr teologii). Debatę poprowadzi Dorota Karaś (reporterka, dziennikarka „Gazety Wyborczej”).

 

Co utrudnia porozumiewanie się?

Pierwsza debata będzie dotyczyła języka w dwóch jego aspektach funkcji komunikacyjnej (bezpośrednio, w dyskursie politycznym, debacie publicznej, w Internecie – jakie elementy wznoszą mury i utrwalają podziały, a jakie mogą je burzyć?) oraz języku sztuki (o metaforycznej wymowie sztuki, w tym teatru, który posługując się językiem zrozumiałym jedynie dla części społeczeństwa, może oburzać i podważać wartości istotne dla pozostałych odbiorców). Czy podziały bądź niezrozumienie należy zaakceptować? Czy trzeba im przeciwdziałać? Zajęcia w szkołach dotyczące mowy nienawiści wzbudzają spory. Nie wszyscy życzą sobie istnienia sztuki, mówiącej językiem kontrowersji, ale artyści wciąż szukają nowych środków wyrazu, przystających do zmieniającej się rzeczywistości. Czy jesteśmy w stanie rozmawiać tak, aby efekty były zadowalające dla stron o różnych poglądach? Co możemy zrobić, aby porozumiewać się lepiej?

 

O co chodzi w projekcie?

Shaking the Walls to projekt współpracy europejskiej, którego celem jest artystyczna interpretacja murów, podziałów, granic zarówno fizycznych, jak i metaforycznych, oddzielających od siebie jednostki, narody i kraje. Projekt zakłada współpracę z organizacjami partnerskimi z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Czech oraz Islandii i jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. Idea projektu jest tematem przewodnim tegorocznego, czwartego już, konkursu SzekspirOFF 2019, do którego nabór  potrwa do 26 maja.

W czwartek, 9 maja w GTS odbędzie się debata Język kolczasty? /Sztuka zadziorna? otwierająca cykl rozmów diagnozujących bariery między ludźmi utrudniające porozumienie.

 

Język kolczasty? Sztuka zadziorna?

  • 9 maja 2019 r., czwartek, godz. 18.00
  • czas: 90 min
  • Gdański Teatr Szekspirowski
  • ul. Bogusławskiego 1
  • Gdańsk

Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.