Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8a56943e-f6d4-436e-b86b-5f4eb9bfb3f7.jpg Jaki poród jest najlepszy? Warsztaty o świadomym macierzyństwie w szpitalu w Gdyni

Jaki poród jest najlepszy? Warsztaty o świadomym macierzyństwie w szpitalu w Gdyni

Kobieta w ciąży siedzi na trawie

– Najważniejsza jest świadomość przyszłej matki. Kobieta powinna dowiedzieć się, jak wygląda poród i sala porodowa, aby oswoić lęk – wyjaśnia Dorota Majewska-Kątna, położna oddziałowa z Pomorskich Szpitali, w skład których wchodzi Szpital Morski im. PCK w Gdyni.

 

Porody fizjologiczne czy cięcia cesarskie? Jakie prawa mają kobiety w ciąży? To tylko propozycje tematów, które będą poruszone podczas bezpłatnych warsztatów w Szpitalu Morskim im. PCK, w czwartek, 27 lipca 2017 r.

O tym, co najlepsze jest dla kobiety i oczekiwanego przez nią dziecka opowiada położna Dorota Majewska-Kątna.
 

Dorota Kulka: Jaki poród Pani rekomenduje?

– Jestem zwolenniczką porodów naturalnych. Co prawda wiele kobiet boi się bólu, ale poza bólem fizjologicznym, jest też psychiczny lęk potęgujący odczucie dyskomfortu. I tak kobieta czuje, że boli bardziej niż powinno. Poza tym mamy bardzo dobre warunki. Są wyremontowane sale z łazienkami, które zapewniają większy komfort rodzącym. Dlatego zachęcam do porodów fizjologicznych, jeśli nie ma wyraźnych medycznych przeciwwskazań.

 

Co może być takim przeciwwskazaniem?

–  Jest kilka powodów. Są to choroby przewlekłe jak np. cukrzyca i u takiej kobiety waga dziecka powyżej 4 kg. Niektóre panie mają wady serca (w tym przypadku decyzję podejmuje anestezjolog). Inne są zagrożone odklejeniem siatkówki. Ponadto panie cierpią na schorzenia ortopedyczne, neurologiczne. Mamy pacjentki niepełnosprawne. Czasem nawet zaawansowana rwa kulszowa, waga dziecko oszacowana w trakcie badania USG na powyżej 4,5 kg. Niektóre kobiety cierpią na wysokie cienienie tętnicze. Bardzo młode kobiety, które nie są przygotowane fizjologicznie i nie słuchają poleceń. Zdarzają się też nieprawidłowości, które mogą wystąpić w trakcie porodu. To tylko niektóre przyczyny utrudniające naturalny poród. Cesarskie cięcie jest możliwe tylko wtedy, kiedy jest to być albo nie być matki czy dziecka.

 

Dlaczego nie zachęca Pani do cesarskiego cięcia?

– Po pierwsze – kobieta przestaje być samowystarczalna. Nie może wstać do dziecka i się nim zajmować. Ma obolałe podbrzusze, bo brzuch został przecięty. Młoda mama musi liczyć na pomoc drugiej osoby. Po drugie – jest to ingerencja chirurgiczna, bo zostaje otwarty brzuch. Młode kobiety nie myślą o tym, że być może za kilka lub kilkanaście lat będą musiały poddać się jakiejś operacji np. ratującej życie. Każde kolejne otwarcie powłok brzusznych jest niekomfortowe dla operatora (chirurga – przyp. red.).  Cesarskie cięcie nie jest wykonywane na życzenie, ale są pacjentki, które dostają zaświadczenie od lekarza, że cierpią na tokofobię, czyli lęk przed bólem porodowym. Taka kobieta zostaje wtedy zakwalifikowana do zabiegu.

Dziękuję za rozmowę.

sala porodowa

Sala porodowa w Szpitalu Morskim im. PCK z węzłem sanitarnym. Fot. Sławomir Lewandowski

Warsztaty o świadomym macierzyństwie

  • 27 lipca 2017 r., czwartek, godz. 13.00-16.00
  • Szpital Morskim im. PCK
  • ul. Powstania Styczniowego 1  (budynek nr 5, sala konferencyjna)
  • Gdynia
  • wstęp – wolny

Bezpłatne warsztaty odbędą się w Szpitalu Morskim im. PCK, w czwartek, 27 lipca 2017 r. Spotkanie jest wspólną inicjatywą placówki oraz organizatorów projektu „Świadoma Mama”.

Podczas warsztatów zostaną omówione zagadnienia związane z przygotowaniem do porodu. Panie dowiedzą się, jak przygotować się do rozwiązania i jakie obowiązują standardy okołoporodowe. Będzie wykład Poród od A do Z. Zostaną przedstawione wady i zalety porodu fizjologicznego, a także medyczne wskazania do cesarskiego cięcia. Dodatkową atrakcją będzie możliwość udziału przez przyszłe mamy w specjalnie przygotowanej sesji fotograficznej.

Zapisy pod nr tel. 601 644 669 lub e-mailowo: rejestracja@swiadomama.pl.

Liczba miejsc ograniczona

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.