Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/09985292-7490-40aa-bcad-657256b70b3a.jpg Jaki jest Bosfor Dalekiego Wschodu? O architekturze Władywostoku w IKM opowie Łukasz Sadowski

Jaki jest Bosfor Dalekiego Wschodu? O architekturze Władywostoku w IKM opowie Łukasz Sadowski

Władywostok. Fot. materiały prasowe organizatora

Końcowa stacji Kolei Transsyberyjskiej, ważny port morski, stolica Kraju Nadmorskiego, położony przy zatoce Piotra Wielkiego i pośród wzgórz – to właśnie Władywostok. Spotkanie dotyczące miasta z niezwykłą historią poprowadzi Łukasz Sadowski z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 30 maja 2018 r. Wstęp – wolny.

 

Wydarzenie jest realizowane w ramach cyklu Miasta, mity, mistyfikacje.

 

Okno na świat

– Wiek XX nie oszczędził miastu gwałtownych wydarzeń – mówi Łukasz Sadowski. – Rewolucja bolszewicka, desant kontrrewolucyjnych „interwentów”, lata komunizmu to tylko niektóre z nich. Według planów sowieckich miasto miało być oknem na kraje strefy Pacyfiku. Nikita Chruszczow po powrocie z USA chciał uczynić nawet z portu „takie nasze San Francisco”. Władywostok był jednak jako baza floty miastem zamkniętym dla cudzoziemców, aż do 1991 r. Pomimo burzliwej historii zachowało się całkiem dużo zwartej, XIX-wiecznej zabudowy. Jest ona w tej chwili objęta ochroną konserwatorską i nadaje części centralnej miasta specyficzny, zabytkowy charakter. Strategiczne położenie geograficzne, bliskość Japonii, Chin powodują, że miasto jest najważniejszym ośrodkiem miejskim Rosji w regionie. Od kilku lat trwa (ze wszelkiego tego konsekwencjami) modernizacja Władywostoku jako nowoczesnego portu – tym razem już otwartego na świat – dodaje Sadowski.

 

Największy rosyjski port  

Władywostok powstał późno. Założony w 1860 r. szybko stał się jednym z najważniejszych portów Rosji na wybrzeżu Pacyfiku. Urozmaicona linia brzegowa, podobieństwo jej przebiegu do brzegów Bosforu, a także skłonność Rosjan do odbicia Konstantynopola z rąk muzułmanów, spowodowały że najważniejsze cieśniny i zatoki zostały nazwane na wzór tych na pograniczu Europy i Azji („Bosfor”, „Złoty Róg”).  Jeszcze w XIX w. miasto stało się stolicą Obwodu Nadmorskiego, siedzibą silnego garnizonu, wyższej uczelni, licznych urzędów. Jego rola wzrosła jeszcze po 1905 r., od tego czasu Władywostok jest największym rosyjskim portem nad Oceanem Spokojnym.

Łukasz M. Sadowski – historyk sztuki, wykładowca Katedry Teorii i Historii Sztuki na łódzkiej ASP. Od 2012 r. prezes Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Zajmuje się zagadnieniami relacji kulturowych między krajami Dalekiego Wschodu (Chiny, Japonia), a Europą i USA w XIX i XX w.

Kurator cyklu, Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.

Harmonogram wykładów Miasta mity mistyfikacje. O toposemiotyce w przestrzeni miejskiej

  • 13 czerwca 2018 r., środa, godz.19.00 – pomiędzy prawdą a konwencją. Wyobrażenia miasta w sztuce średniowiecznej, prof. Andrzej Woziński, Uniwersytet Gdański
Miasta mity mistyfikacje – to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są twory przestrzenne, struktury urbanistyczno-architektoniczne, również jako obszary nawarstwień kulturowych, historycznych i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca – obrosłe mitami i uwikłane w historię. Podczas wykładów będzie można poznać: Łódź, Maltę i Gozo, Bolonię, Barcelonę, Sienę czy Władywostok. 

 

Miasta, mity, mistyfikacje. Bosfor Dalekiego Wschodu, czyli o architekturze Władywostoku opowie dr Łukasz Sadowski

  • 30 maja 2018 r., środa, godz. 19.00
  • Instytut Kultury Miejskiej – sień
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej
 

Miasta, mity, mistyfikacje _plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.