Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/19c92d4f-0a9c-4923-9c92-ed40dc4e7ca7.jpg Jaką kobietą była Maria Skłodowska-Curie? Na scenie mistrza ze Stratfordu spektakl za 300 groszy

Jaką kobietą była Maria Skłodowska-Curie? Na scenie mistrza ze Stratfordu spektakl za 300 groszy

„Skłodowska. Radium girl"

Gdański Teatr Szekspirowski, już po raz czwarty, bierze udział w ogólnopolskiej akcji z okazji Dnia Teatru Publicznego. W sobotę, 12 maja 2018 r. będzie można obejrzeć spektakl „Skłodowska. Radium girl" w wykonaniu białostockiego Teatru Papahema.

 

 „Skłodowska. Radium girl” to przedstawienie, które powstało z okazji 150. rocznicy urodzin noblistki. Teatr Papahema to młoda białostocka formacja, która otrzymała m.in. nagrodę publiczności podczas 21. Festiwalu Szekspirowskim. Spektakl odbywa się w ramach akcji Bilet za grosze.

 

Prawa kobiet i przekraczanie granic

  – Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię – opowiadają twórcy spektaklu. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

  • tekst i reżyseria: Agata Biziuk
  • scenografia: Katarzyna Pielużek
  • muzyka: Natasza Topor
  • projekcje: Patryk Bychoski
  • choreografia: Anna Sawicka-Hodun
  • reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
  • obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel

Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 r., kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polsce, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tys. widzów.

W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 300 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień – aż do 20 maja. O tym, że w teatrze grosze grają rolę przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł). 

Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie, podobnie jak było to w latach ubiegłych, zaproszenie widzów do wspólnego teatralnego spacerowania w ramach projektu „Spacerowników teatralnych”, który swój początek miał także przed dwoma lata z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast.

 

Spektakl „Skłodowska. Radium girl”

  • 12 maja 2018 r., sobota, godz. 19.00
  • Gdański Teatr Szekspirowski
  • ul. Bogusławskiego 1
  • Gdańsk
  • Bilety: 300 groszy (3 zł)

Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.