Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6cf76d7d-0300-47a6-be32-9057b8f5753c.jpg Jak zachęcić dzieci do czytania książek? Festiwal Literatury dla Dzieci powraca do Gdańska

Jak zachęcić dzieci do czytania książek? Festiwal Literatury dla Dzieci powraca do Gdańska

Dzieci podczas warsztatów

Czytanki po zachodzie słońca w nietypowych miejscach, warsztaty z animacji, ilustracji, teatralne i gra miejska. Od 6 do 10 listopada 2018 r. na młodych czytelników i czytelniczki czeka moc literackich atrakcji.

 

To już czwarta edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci, która odbędzie się w Gdańsku. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Burza Mózgów z Krakowa, a współorganizatorem w Gdańsku Instytut Kultury Miejskiej.

Nie sztuka powiedzieć – uczmy dzieci miłości do literatury

Sztuką jest przekuć to w czyn, zwłaszcza teraz, gdy książka musi rywalizować z urządzeniami mobilnymi. – Cel jest jeden, za to doniosły – wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe. W tym roku na festiwalu nowościom z najwyższej półki będzie towarzyszyć nieco zapomniana klasyka literatury dziecięcej. Jak się okaże, zapominania zupełnie niesłusznie – mówi Łukasz Dębski z Fundacji Burza Mózgów.

 

Atrakcje dla młodych miłośników literatury

Cykl czytanki po zachodzie słońca zabierze dzieci i młodzież na Stadion Energa Gdańsk, do Opery Bałtyckiej czy Sztuki Wyboru we Wrzeszczu. W każdym z tych miejsc będą zanurzać się w pasjonującej lekturze. Włodzimierz Machnikowski, dziennikarz sportowy Radia Gdańsk, w środę, 7 listopada o godz. 19.00 przeczyta wybrane fragmenty pierwszej polskiej antologii tekstów sportowych od Bahdaja do Podsiadły. W Operze Bałtyckiej w czwartek, 8 listopada będzie można posłuchać książki Adama Święcickiego o przygodach „Kacpra w operze”. W Sztuce Wyboru w piątek, 9 listopada będzie wybór 10 najciekawszych wierszy dla dzieci.

Festiwalowe spotkania zagoszczą także w Instytucie Kultury Miejskiej na Długim Targu. Odbędą się tu m.in. spotkanie z Jackiem Frąsiem na temat książki „Balbina i Bambak w lesie”, o  „Amorach, zalotach i podbojach w zwierzęcym świecie” z Szymonem Drobniakiem czy Anną Dziewit-Meller na temat książki „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”.

Finałem Festiwalu jest literacka gra miejska – Łata Pirata. Morska gra miejska na suchym lądzie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 10 listopada w godz. 12.00-15.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. W samo południe najmłodsi wyruszą na nieznane i burzliwe wody Gdańska w poszukiwaniu części potarganej mapy Wyspy Skarbów. Ową mapę narysował dawno temu kapitan Golas na niezbyt czystych gaciach pewnego majtka, w nadziei, że nikt jej tam nie znajdzie. Ale przed prawdziwymi wilkami morskimi nic się nie ukryje. – W trzygodzinnych poszukiwaniach mogą wziąć udział 3-4-osobowe załogi Piratów bez Gaci, dowodzone przez co najmniej jednego kapitana w wieku 6-12 lat. Cel rejsu: zdobyć i zeszyć fragmenty mapy tak, by ustalić miejsce ukrycia skarbu, a przy okazji… zacerować gacie. Po drodze czeka Was wiele przygód – od wizyty w tawernie „Pod Zdechłą Meduzą”, po zdobywanie fortu i spotkanie burta w burtę z prawdziwym Wilkiem Morskim. Prócz łat, będziecie gromadzić szlachetne kamienie i dziwne przedmioty, kupować i sprzedawać łupy oraz toczyć bitwy z innymi załogami, oczywiście grając w statki – zapowiadają organizatorzy gry.

 

Zobacz program

Na wydarzenia obowiązują zapisy gra_gdansk@fldd.pl do 6 listopada 2018 r. 

Plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.