Aktualności

Jak wyglądało Boże Narodzenie na Kaszubach? Gwiôzdka jidze przez Wdzydze

Kaszubska izba z choinką i świątecznym stołem
Fot. mat. prasowe muzeum

Jakie były zwyczaje wigilijne? Jakie potrawy gościły na świątecznym stole? Skąd się wzięła na Kaszubach choinka? Jak się robi papierowe ozdoby choinkowe i kwiaty z papieru? Dowiesz się podczas warsztatów w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

 

Na cykl „Gwiôzdka jidze przez Wdzydze" muzeum zaprasza od 25 listopada 2019 r. do 3 stycznia 2020 r.

 

Świąteczny program edukacyjny 

Podczas zwiedzania uczestnicy dowiedzą się o zwyczajach, obrzędach i wróżbach związanych z adwentem i Bożym Narodzeniem. Będzie też okazja, by zrobić tradycyjne świąteczne ozdoby choinkowe podczas warsztatów Boże Narodzenie na Kaszubach.
 

Gwiżdże

Wyjątkowym elementem programu jest  możliwość wcielenia się w rolę gwiżdży, czyli kaszubskich kolędników. Podczas zwiedzania będzie można wysłuchać opowieści o tradycyjnych adwentowych i bożonarodzeniowych zwyczajach oraz wróżbach.

Odwiedzający muzeum mogą dołączyć do pochodu gwiżdży i wspólnie kolędować od chałupy do chałupy.

 

Stałe warsztaty

W muzeum odbywają się również stałe warsztaty. W czasie spotkań uczestnicy poznają tajemnice tradycyjnych kwiatów z krepiny, które na Kaszubach powszechnie zdobiły kościoły, kapliczki i izby w chałupach, nauczą się malować na szkle, poznają tajniki tkactwa i haftu kaszubskiego.

 

Jak się zapisać?

Na warsztaty należy zgłaszać udział z 5-dniowym wyprzedzeniem. Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godz.10-15. Kto odwiedzi muzeum w sobotę, weźmie udział w bezpłatnym spacerze po terenie skansenu.
 

 

Gwiôzdka jidze przez Wdzydze

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości