Aktualności

Jak wygląda Wszechświat nocą...?

Nocne podglądanie Wszechświata w Centrum Hewelianum
Nocne podglądanie Wszechświata w Centrum Hewelianum
Fot. mat. promocyjne

Jak wyglądają kratery na Księżycu? Gdzie rodzą się i umierają gwiazdy? Czy da się dostrzec odległe światy, czyli inne galaktyki? Jeśli jesteś ciekawy odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz podczas „Nocnego podglądania Wszechświata" w Centrum Hewelianum (9-14 sierpnia 2016 r.).

Perseidy, zwane popularnie „spadającymi gwiazdami" można oglądać od lipca do września, jednak apogeum tego zjawiska przypada na połowę sierpnia. Dlatego z myślą o miłośnikach astronomii i sympatykach wszystkiego, co we Wszechświecie piszczy zapraszamy na imprezę "Nocne podglądanie Wszechświata", która odbędzie się w dniach od 9 do 14 sierpnia na majdanie w Centrum Hewelianum od 21.00 do północy. Wstęp jest bezpłatny.

Od czerwieni do ciemności

Przez sześć nocy latarnie na terenie Centrum Hewelianum będą oklejone czerwoną folią, by jeszcze lepiej obserwować „spadające gwiazdy".

–  Czerwone światło jest mniej inwazyjne niż białe. Astronomowie używają podczas obserwacji właśnie światła o barwie czerwonej, ponieważ wówczas nasze oczy szybciej się przyzwyczajają do ciemności – mówi Patrycja Pakońska, astronom z Centrum Hewelianum. – Zachęcamy też osoby, które planują wziąć ze sobą latarkę, również do jej zaklejenia.

Wielkie liczenie kosmicznych bolidów

–  Rój Perseidów to fragmenciki komety (niektóre z nich są wielkości ziarenek piasku), które pozostają po jej „spacerze" wokół Słońca – dodaje astronom. – Następnie Ziemia przelatuje w obszarze, gdzie kometa „naśmieciła" i odłamki skalne pozostałe po komecie wlatują w naszą atmosferę, gdzie ulegają spaleniu. Dlatego możemy obserwować „świetlne nici". Podczas tych kilku nocy, jeśli tylko pogoda pozwoli, postaramy się zliczyć ile ich dało się zaobserwować. Żeby ułatwić Wam patrzenie w niebo na naszym głównym placu – majdanie zostaną ustawione leżaki (ilość ograniczona warto, więc wziąć własną karimatę lub składane krzesełko). Każdy uczestnik dostanie swoją kartę obserwacyjną i będzie mógł notować wszelkie obserwacje, a w szczególności zarejestrowane meteory.

Galaktyki i kratery na Księżycu

Niezależnie od pogody podczas „Nocnego podglądania Wszechświata" zapraszamy na pokazy w mobilnym planetarium „Gwiezdny Ogród". Podczas seansu „Zagadka Perseidów" zobaczymy m.in. film „O tym czy gwiazdy spadają" (seanse o pełnych godzinach od 21 do północy, liczba miejsc na każdy seans ograniczona –  30 osób). Kolejną atrakcją, która odbędzie się niezależnie od pogody, będzie projekcja animacji agencji kosmicznej ESA o misji Rosetta w sali nr 29 (tzw. Sali Marii Skłodowskiej-Curie). Film będzie wyświetlany przez cały czas. „Nocne podglądanie Wszechświata" zaczyna się codziennie od 9 do 14 sierpnia od 21.00 i potrwa do północy. Wstęp jest wolny.

view szablon artykułu