Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/aaaeed8a-0ea7-4785-9f2e-5e0e2face93e.jpg Jak powinien wyglądać model Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego? W sieci siła

Jak powinien wyglądać model Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego? W sieci siła

Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy w Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku

Jak powinien wyglądać model Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego (PSPZ), by skutecznie pomagać mieszkańcom naszego województwa? Doradcy zawodowi, konsultanci wojewódzki i poradnictwa edukacyjno-zawodowego podczas spotkania 18 stycznia 2018 r. zastanawiali się nad tymi i innymi problemami.

 

– Pomorski System Poradnictwa Zawodowego jest elementem wsparcia mieszkańców naszego regionu – witała zebranych Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy w Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – System opiera się na partnerstwie, wymianie informacji oraz dzieleniu się dobrymi praktykami. Budujemy go na podstawie potrzeb konkretnych grup odbiorców usług poradnictwa zawodowego, bo każdy z Państwa najlepiej wie, z jakimi wyzwaniami spotyka się w codziennej pracy – dodała Żmudzińska.

 

Zadania Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego w 2018 r.

Doradcy zawodowi mają kontakt z wieloma grupami ludzi, co wymaga stosowania różnych metod pracy i narzędzi. Szczególnej uwagi wymagają osoby długotrwale bezrobotne, zagrożone wykluczeniem społecznym. Marcin Średziński z Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy przedstawił wyniki badania „Niewykorzystane zasoby pracy województwa pomorskiego”, dotyczącego właśnie tych osób. Prezentacja była okazją do dyskusji i zastanowienia się, jak doradcy zawodowi mogą zaktywizować ludzi długo pozostających bez pracy oraz jakie problemy napotykają w tym obszarze.

 

Subregionalne grupy robocze

Spotkanie w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej zapoczątkowało również działalność 4 subregionalnych grup roboczych. Powstały grupy: metropolitalna, słupska, południowa i nadwiślańska. Praca każdej z nich jest koordynowana przez doradcę zawodowego CIiPKZ. Podczas rozmów podkreślano, że bardzo ważna jest współpraca specjalistów różnych dziedzin i wielu instytucji – w sieci siła.

 

Współpraca 

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty grupowe, w trakcie których przedstawiciele subregionów mieli okazję do określenia wspólnych celów, omówienia harmonogramu działań i zakresu współpracy. Kolejne spotkanie uczestników PSPZ zaplanowano na luty.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.