Aktualności

Jak podbić chiński rynek – międzynarodowe seminarium w Gdańsku

$image_alt
Fot. ©Depositphotos imtmphoto

Pomorski ośrodek sieci Enterprise Europe Network przy „Stowarzyszeniu Wolna Przedsiębiorczość" zaprasza pomorskich przedsiębiorców, przedstawicieli sektora MŚP oraz rozwojowe start-upy, do udziału w międzynarodowym seminarium poświęconym rynkowi chińskiemu i zagranicznej współpracy biznesowej. Wydarzenie odbędzie się 14 czerwca 2016 r. w Gdańsku, w siedzibie Business Link Trójmiasto w Olivia Business Centre.

Chiny to według niektórych kolebka współczesnej cywilizacji, a bezsprzecznie jedna z największych gospodarek świata z roku na rok umacniająca swoją pozycję i największy partner gospodarczy Polski w Azji. Zgodnie z danymi GUS za ubiegły rok obroty w polsko-chińskiej wymianie handlowej wyniosły blisko 25 mld dolarów. I choć polski eksport stopniowo rośnie, to import jest wciąż prawie 10-krotnie większy. Tymczasem według prognoz Economist Intelligence Unit już za 10 lat wartość PKB Chin będzie wyższa niż Stanów Zjednoczonych. W obliczu takich perspektyw, dla polskich przedsiębiorców to doskonała okazja, by już nie tylko bacznie obserwować dynamiczne zmiany, ale aktywnie rozszerzać swoją działalność właśnie na tym rynku.

Jak zatem nawiązać współpracę z chińskimi partnerami biznesowymi? Jak założyć i prowadzić firmę w Chinach? Jakie są możliwości i bariery wejścia na rynek w Państwie Środka? Jak skutecznie negocjować z chińskimi przedsiębiorcami?  Na te i inne pytania odpowiedzą polscy i chińscy specjaliści zaproszeni do udziału w seminarium.

Seminarium „Sukces bez granic, czyli jak podbić chiński rynek" organizowane jest w ramach projektu Enterprise Europe Network. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej udział w projekcie i w spotkaniu jest bezpłatny.  

Program:  

09.00

Rejestracja

09.30

Powitanie uczestników

09.45

Przegląd gospodarki chińskiej

Od czego zacząć współpracę z chińskim kontrahentem? Poszukiwanie chińskiego partnera biznesowego –  podstawowe zasady

Źródła informacji dla przedsiębiorców

10.45

Przerwa kawowa

10.55

Działalność gospodarcza w Chinach –  wybrane aspekty prawne

11.55

Przerwa kawowa 

12.05

Eksport do Chin –  podstawowe zagadnienia.

Możliwości i bariery wejścia na rynek chiński.

Finansowe i pozafinansowe narzędzia wspierania eksportu.

13.05

Przerwa kawowa

13.15

Chińska kultura biznesu i zwyczaje biznesowe w Chinach.

Jak skutecznie negocjować z chińskim partnerem?

Zagadnienia międzykulturowe.

14.30

Eksportuj już dziś dzięki narzędziom sieci Enterprise Europe Network!

15.00

Pytania do ekspertów, networking   

Prelegenci:  

 • Bartłomiej Nowakowski – prezes zarządu Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej sp. z o.o., absolwent Wydziału Transportu Morskiego WSE w Sopocie. W latach 1969-1972 pracownik Przedsiębiorstwa Spedycji Międzynarodowej C. Hartwig w Gdańsku. W latach 1972-1979 pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Transportu Morskiego Uniwersytetu Gdańskiego (Instytut Ekonomiki Handlu Zagranicznego). Współautor m.in 4 podręczników akademickich z zakresu spedycji międzynarodowej i krajowej wydanych przez Uniwersytet Gdański. Od 1979 r. do 2014 r. zatrudniony w Chipolbrok Chińsko-Polskim Towarzystwie Okrętowym S.A., w tym w latach 1987-1992 oraz 1995-1998 jako szef biura Chipolbrok w Pekinie.
 • Marta Dargas – wiceprezes zarządu Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej sp. z o.o., prawnik,  stypendystka China Youth University of Political Sciences w Pekinie, współautorka pierwszego polskiego tłumaczenia Konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej, od stycznia 2012 r. współpracownik Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego, autorka licznych publikacji naukowych na temat chińskiego systemu prawnego. Jako jeden z ekspertów uczestniczyła w debacie z członkami delegacji Komisji ds. Legislacyjnych Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych oraz Komisji ds. Prawnych Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w Trybunale Konstytucyjnym.
   
 • Sun Weifeng – tłumacz, współpracownik Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej, pochodzi z leżącego na Północnym-Wschodzie Chin Harbinu.
   
 • Fu Haifeng – sinolog, wykładowca akademicki, specjalista Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej, pasjonat ekonomii i biznesu, pochodzi z okolic chińskiego miasta Dalian, od wielu lat mieszka w Europie.
   
 • Marta Majcherczyk – sinolog, tłumacz języka chińskiego, specjalista Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej sp. z o.o. ds. koordynacji projektów, stypendystka China Youth University of Political Science w Pekinie. Ukończyła zaawansowany kurs biznesowego języka chińskiego na University of International Business and Economics w Pekinie.
   
 • Rafał Kruczkowski – koordynator pomorskiego ośrodka sieci Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu „Wolna Przedsiębiorczość". Doświadczony trener i wykładowca, nauczyciel akademicki na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Specjalista w zakresie akceleracji, a także organizacji formalno-prawnej podmiotów gospodarczych na wczesnym etapie rozwoju.

Spotkanie jest adresowane do pomorskich przedsiębiorców, przedstawicieli sektora MŚP, prężnie rozwijających się start-upów planujących rozwój międzynarodowych projektów oraz osób zainteresowanych międzynarodową wymianą handlową i pozyskaniem zagranicznych partnerów biznesowych.  

Seminarium odbędzie się 14 czerwca (wtorek) w Gdańsku, w siedzibie Business Link Trójmiasto w Olivia Business Centre przy Al. Grunwaldzkiej 472, Olivia Gate A, poziom I.  

Wstęp wolny, aby wziąć udział w seminarium należy się zarejestrować poprzez formularz internetowy. Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji o seminarium pod numerem tel. 796 704 730, e-mail pawel.gruszkowski@swp.gda.pl 

 

view szablon artykułu