Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/55615caf-8143-4671-8b42-0fba0f2e8288.jpg Jak miasto powstało z gruzów? Poznaj wspomnienia świadków powojennej odbudowy Gdańska

Jak miasto powstało z gruzów? Poznaj wspomnienia świadków powojennej odbudowy Gdańska

Fragment Starego Miasta w Gdańsku zniszczonego podczas II wojny światowej, 1946 r.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska uruchomiło portal internetowy z relacjami gdańszczan, opowiadającymi o odbudowie miasta po II wojnie światowej. Oprócz nagrań, w sieci znajdują się też bezpłatne materiały edukacyjne uzupełniające umieszczone tam wywiady.

 

Celem projektu „Miasto z gruzów. Odbudowa Gdańska oczami świadków” było zarejestrowanie, zachowanie i upowszechnienie wspomnień świadków powojennej odbudowy Gdańska, w której uczestniczyło liczne grono osób, w szczególny sposób poczuwające się do odpowiedzialności za dziedzictwo miasta.

Pilotażowa odsłona „Miasta z gruzów…” obejmuje 30 kilkuminutowych nagrań 14 rozmówców, m.in. Marii Pelczar, Jana Małgorzewicza, Stanisława Michela i zmarłego w tym roku Jerzego Młynarczyka. Wszystkie materiały można wysłuchać bez opłat.

 

Ostatnia chwila, by utrwalić wspomnienia…

„[…] a poza tym była cisza.. i od czasu do czasu szmer osuwających się kawałków gruzu…” – mówi na jednym z krótkich nagrań zasłużony dla Gdańska prof. Wiesław Gruszkowski.

– Przybliżenie sylwetek tych postaci, odchodzących już ostatnich odbudowujących polski Gdańsk, poprzez nagranie i udostępnienie ich wspomnień, nie tylko wzmocni pamięć lokalną o małej ojczyźnie, jaką dla wielu stał się po wojnie Gdańsk. Przyczyni się również do upowszechniania postaw odpowiedzialności obywatelskiej – zaznacza Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Każdemu z rozmówców zadawano te same pytania, odpowiedzi były różne. Prowadzone wywiady obrazują złożoność problemu jakim była odbudowa Gdańska po 1945 r. Nagrań z pokoleniem odchodzących gdańszczan ma być też więcej. To ostatnia chwila, by utrwalić ich wspomnienia…

 

Odkryć na nowo przestrzeń miasta

Uzupełnieniem dla wywiadów jest sześć bezpłatnych materiałów edukacyjnych. Dzięki nim można odkryć na nowo przestrzeń miasta podczas spaceru, stworzyć własne nagranie, a także zapoznać się w wielokulturowym Gdańskiem sprzed i po 1945 r.

– Z materiałami można pracować także w szkołach. Właśnie takie przeznaczenie mają umieszczone na witrynie teksty do pracy z grupą uczniów czy zadania polegające na przeprowadzeniu własnych wywiadów z członkami najstarszego żyjącego pokolenia gdańszczan – informuje Katarzyna Kurkowska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

 

Zmiany w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska

W styczniu 2018 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zmieni nazwę na Muzeum Gdańska. Zmianie nazwy towarzyszy także odświeżenie wyglądu witryny internetowej i rozszerzenie zakresu umieszczonych tam treści.

– Portal ze wspomnieniami gdańszczan będzie podpięty pod nowy serwis główny i poprzez odnośniki, np. lokalizatory na mapie, będzie powiązany ze stroną prezentującą dziedzictwo materialne Gdańska, czyli zdjęciami miasta albo przedmiotami związanymi z jego historią. Zależy nam na tym, aby w niedalekiej przyszłości, odwiedzający witrynę Muzeum Gdańska wszystkie informacje znalazł w jednym miejscu w spójnej szacie graficznej – mówi dyrektor Ossowski. 

 

Portal www.relacje.dziedzictwo-gdansk.pl został uruchomiony 8 grudnia 2018 r. Wart 37,5 tys. zł projekt „Miasto z gruzów…” został zrealizowany w ramach programu Patriotyzm Jutra, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski w Warszawie, realizujące założenia programowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.