Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/0a8d59b5-f866-43b6-bf1a-d9a464ae9000.jpg Jak korzystać z zasobów cyfrowych i nadać drugie życie starym obrazkom? Warsztaty i spotkania w IKM

Jak korzystać z zasobów cyfrowych i nadać drugie życie starym obrazkom? Warsztaty i spotkania w IKM

Medialabirynty

Czy wiesz, jak tworzyć kolaże, gify, grafiki i memy tak, aby wykorzystać je w edukacji, do promocji wydarzeń czy też do zabawy. Będą warsztaty z Europeaną, otwarta pracownia kolażu, Upiór inspiruje, czyli warsztaty zbiory cyfrowe dla twórców i branży kreatywnej oraz GIFjam. Medialabirynty odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku 22 i 23 listopada 2018 r.

 

Podczas tego wydarzenia uczestnicy dowiedzą się, jak twórczo, dzięki nowym technologiom, wykorzystać stare ryciny, obrazy, pocztówki czy teksty.

 

Nowe technologie dają wiele możliwości

–  Korzystajmy z zasobów cyfrowych codziennie: w pracy, na lekcjach, prowadząc zajęcia lub prezentację, tworząc kolaże, animacje, gry – mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej. – Podczas spotkań przekonamy uczestników i uczestniczki, że media i technologie dają nam niezwykłe możliwości, a odnalezienie wśród nich własnych rozwiązań to jak przechodzenie przez labirynt, tylko że w naszym Medialabiryncie jest wiele wyjść i wiele prowadzących do nich dróg – wyjaśnia Rojek.

Wydarzenia mogą zainteresować także projektantów, twórców gier, grafików i artystów. Osoby, które lubią tworzyć gify i kolaże także znajdą coś dla siebie. Nie liczą się umiejętności. Prowadzący pomogą stawiać pierwsze kroki w cyfrowym świecie remiksu osobom, które wcześniej nie korzystały z takich narzędzi. Doświadczeni twórcy poznają dodatkowe techniki i będą mogli podzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami sposobami z innymi. 

 

Ponowne wykorzystywanie i remiksowanie zbiorów cyfrowych – warsztaty z Europeaną dla nauczycieli, edukatorów i animatorów – 22 listopada, czwartek, godz. 11.00-15.00

  • liczba miejsc ograniczona
  • obowiązują zapisy 
  • koszt: 20 zł
  • prowadzenie: Aleksandra Strzelichowska.

– Uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie wyszukiwać i korzystać z polskich i europejskich zasobów archiwalnych dostępnych na platformie Europeana. Poruszymy także kwestię praw autorskich oraz możliwości użycia materiałów cyfrowych w różnych sytuacjach. Zdobytą wiedzę uczestnicy wykorzystają w praktyce, wspólnie tworząc materiały edukacyjne i scenariusze zajęć z wykorzystaniem szeregu cyfrowych i analogowych narzędzi – opisuje Aleksandra Strzelichowska. 

 

Otwarta pracowania kolaż – 22 listopada, czwartek, godz. 17.00-21.00

  •  wstęp – wolny, nie obowiązują zapisy
  • prowadzenie: Maciej Bohdanowicz 

– Wydawać by się mogło, że na kilka godzin wrócimy do szkoły podstawowej. W rękach będziemy trzymać nożyczki i klej. Będziemy robić prace Ale nie byle jakie! Stworzymy wycinanki fachowo zwane kolażami. Korzystając z nieprzebytych zasobów domeny publicznej i własnej wyobraźni stworzymy światy niemożliwe – zaprasza Maciej Bohdanowicz. 

 

Upiór inspiruje – warsztaty zbiory cyfrowe dla twórców i branży kreatywnej – 23 listopada, piątek, godz. 11.00-14.00

  • liczba miejsc ograniczona
  • obowiązują zapisy
  • koszt: 20 zł
  • prowadzenie: Łukasz Kozak i Krzysztof Siewicz

– Zaprezentujemy projekt Upiór – ludowa demonologia dla kreatywnych. Projekt to nie tylko próba przywrócenia zapomnianej, odrzucanej i często deformowanej ludowej mitologii i świata wyobraźni obecnego jeszcze kilka pokoleń temu. To także potężna dawka materiałów dla wszelkich działań twórczych: od gier komputerowych, przez ilustracje po scenariusze i fabuły. Dodatkowo wyjątkową zaletą jest status prawny materiałów: wszystkie należą do domeny publicznej, więc można korzystać z nich w dowolny sposób, za darmo i bez ograniczeń. Na warsztatach uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się jak legalnie czerpać z domeny publicznej – mówią Łukasz Kozak i Krzysztof Siewicz.

Prowadzący odpowiedzą na następujące pytania: Jak odróżnić utwory nieobjęte prawem autorskim od ich współczesnych chronionych opracowań? Czy i w jakim zakresie można czerpać np. cytować ze współczesnych interpretacji kultury? Jak pozyskiwać do tzw. „ponownego wykorzystania” zasoby z bibliotek, muzeów i archiwów? Jak chronić własne pomysły na gry lub inne projekty wykorzystujące domenę publiczną? Jaką przyjąć politykę licencyjną i jak zarządzać prawami w projekcie

 

GIFjam z Europeaną – warsztaty z robienia gifów; bez ograniczeń – formuła BYOD (bring your own device) 23 listopada, piątek, godz. 16.00-20.00

  • wstęp – wolny, nie obowiązują zapisy
  • prowadzenie: Aleksandra Strzelichowska

Warsztaty będą okazją do poznania i przetestowania prostych technik tworzenia animacji z otwartych zbiorów cyfrowych, z użyciem darmowych narzędzi dostępnych w sieci. Uczestnicy i uczestniczki poznają podstawy prawa autorskiego i sposoby wyszukiwania zasobów archiwalnych do ponownego wykorzystania. Następnie, ze znalezionych przez siebie dzieł sztuki, zdjęć i filmów, stworzą swoje własne animowane GIF-y. W warsztatach może uczestniczyć każdy, doświadczenie artystyczne ani graficzne nie jest wymagane. Przydadzą się za to: chęć kreatywnego spędzenia czasu i komputer lub smartfon.

 

O prowadzących

Aleksandra Strzelichowska – odpowiedzialna za marketing i social media platformy Europeana. Organizatorka konkursu GIF IT UP zachęcającego artystów i szerszą publiczność z całego świata do tworzenia animowanych GIF-òw z otwartych zbiorów cyfrowych dostępnych online. Autorka dwóch edycji Europeana Colouring Book – kolorowanki z dziełami sztuki z europejskich muzeów i instytucji kulturalnych.

Maciej Bohdanowicz – doktor sztuk plastycznych, absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się grafiką cyfrową i fotografią. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Łukasz Kozak – mediewista, ekspert od technologii i mediów. Twórca najpopularniejszych w sieci przeglądów zbiorów zdigitalizowanych ( m.in. Discarding Images i Stare obrazki ze zwierzętami). Autor promocyjnego sukcesu Polony z lat 2013-2015 (nominacja do nagrody „Gwarancje Kultury” 2015), kurator działu digitalizacji na konferencji Digital Cultures. Od 2017 r. kurator programu muzycznego Festiwalu Nowe Epifanie. W Programie 2 Polskiego Radia, współprowadzi pierwszą polską audycję mediewistyczną „Kryzys wieku średniego”. Związany z Biblioteką Narodową, ściśle współpracuje z Pracownią Rozwoju Polony przy tworzeniu nowych rozwiązań dla bibliotek cyfrowych.

Krzysztof Siewicz – doktor nauk prawnych i radca prawny specjalizujący się w prawnych aspektach przetwarzania informacji. Certyfikowany mediator według Porozumienia Bez Przemocy. Jest koordynatorem projektu prawokultury.pl w Fundacji Nowoczesna Polska, w ramach której organizuje m.in. największą w Europie konferencję poświęconą społecznym i ekonomicznym aspektom prawa autorskiego – CopyCamp. Będąc koordynatorem prawnym Creative Commons Polska przygotował polskie wdrożenie wersji 3.0 licencji CC.

 

Medialabirynty

  • 22-23 listopada 2018 r., czwartek-piątek
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

 

GIF Tea time Fot. Sebastian Ruczyński

Tea time Fot. Sebastian Ruczyński

Fly Fot. Fot. Sebastian Ruczyński

Fly Fot. Fot. Sebastian Ruczyński

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.