Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b47826a4-4326-4811-9276-d1e6e2bfe9ad.jpg Jacek Sieradzki: „Od serio do buffo. I z powrotem”. 13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port

Jacek Sieradzki: „Od serio do buffo. I z powrotem”. 13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port

Český díplom, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Siedem spektakli konkursowych, dwa pozakonkursowe i pięć scenicznych czytań finalistów Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Najważniejszy polski festiwal prezentujący spektakle teatralne, których podstawą jest polska literatura współczesna, odnotowujący najciekawsze i najważniejsze osiągnięcia w polskiej dramaturgii w danym roku.

 

Tydzień 13-20 maja 2018 r. poświęcony jest współczesnej polskiej dramaturgii. Od poniedziałku do piątku – czytanie GND, potem spektakl i rozmowy z autorami i reżyserami prowadzone przez Łukasza Drewniaka. W piątek dwa spektakle konkursowe.

 

Czytania 5 finałowych tekstów Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 16.45 można posłuchać wybranych utworów debiutantów niemających dotychczas większych związków ze sceną, z drugiej – dramatów napisanych przez profesjonalistów i przez nich samych wystawionych (regulamin na to pozwala) w Nowej Hucie i w Legnicy. Konfrontacja zapowiada się obiecująco. Oprócz kapituły, Alternatywną Nagrodę Dramatyczną przyzna jury miłośników teatru wyłonione w specjalnym castingu.

 

Tematyka

Zeszłą edycję zdominowała polityka, w tym roku wachlarz tematów jest szerszy, bardziej zróżnicowany. – Bezpośredni związek współczesnej dramaturgii i współczesnego teatru z tym, co za oknem – w życiu, w myślach, w sporach – pozostaje podstawowym źródłem mocy sztuki scenicznej i głównym kluczem do jej porozumienia z odbiorcami – mówi Jacek Sieradzki, dyrektor programowy festiwalu. – Także wtedy, gdy nie o wszystkim gada się dosłownie czy wprost, językiem publicystyki. To jest raport za rok 2017, przegląd premier ubiegłorocznych. – dodaje Sieradzki.

 

Początek i koniec

R@Port rozpocznie się na serio pozakonkursowym pokazem „Ślubu” Witolda Gombrowicza, utworu, który można określić mianem klasyki współczesności. Ten dramat myśli stwarzającej ludzi i sytuacje, rytuały, konflikty i zbrodnie, do interpretatorskiej doskonałości doprowadził w kilkunastu realizacjach Jerzy Jarocki, a Anna Augustynowicz kontynuuje jego dzieło, odzierając utwór w swoim minimalistycznym teatrze ze wszystkiego, co zakłócałoby czysty ruch światotwórczej wyobraźni.

Tydzień później, po zakończeniu konkursowych zmagań tych dramaturgicznych i tych inscenizacyjnych, po wręczeniu wszystkich nagród, przegląd zakończy buffo. Pożarem w Burdelu. Współautor i reżyser jego programów Michał Walczak jest dramatopisarzem, autorem jednej z najczęściej granych w ostatnich dekadach sztuki „Piaskownica” i wielu innych tytułów. Łatwo wyczuć, że chciałby, iżby jego dzisiejsze przedsięwzięcie traktować nie jak kabaret, nie jak satyryczną rewię, ale jak regularny komediowy teatr.

 

Różne pokolenia reżyserów i pisarzy

Realizacje dramatów napisanych dla teatru to Magda Fertacz, Paweł Huelle. Adaptacja świetnej prozy – Jerzy Pilch, sceniczna wersja obsypanego nagrodami reportażu – Mariusz Szczygieł, teatr autorski – Paweł Demirski i Agata Duda-Gracz, tekst napisany przez poetkę dla choreografa – Aldona Kopkiewicz. R@port to również spotkania inscenizatorów dawno na festiwalu niewidzianych – Mikołaj Grabowski i Krzysztof Babicki, ramię w ramię ze stałymi bywalcami, którzy nierzadko zaskoczą nowym tonem – Piotr Ratajczak, Monika Strzępka i Agata Duda-Gracz oraz zupełnie nowych – Cezary Tomaszewski i Jędrzej Piaskowski.

 

Nagroda publiczności

W tym roku po raz czwarty na swój ulubiony spektakl głosuje także publiczność. To druga – obok Grand Prix profesjonalnego jury – podstawowa festiwalowa premia. Głosowanie jest łatwe. Przedstawienie, które się podobało, trzeba lajkować – w sieci wystarczy kliknąć albo wrzucić do urny w holu przy wyjściu swoją przepustkę na przedstawienie: bilet, zaproszenie, wejściówkę. Nie trzeba wybierać, można głosować na różne przedstawienia, które przypadły nam do gustu. Nawet na wszystkie. Nagrodę otrzyma spektakl, który będzie miał najlepszy stosunek liczby głosów poparcia do liczby miejsc.

 

13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port

  • 13-20 maja 2018 r.
  • Teatr Miejski
  • gen. Józefa Bema 26
  • Gdynia
  • bilety: 30-70 zł

 

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Festiwalu R@Port

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.