Aktualności

IV Pomorskie Święto Wisły

Wioślarze podczas Pomorskiego Święta Wisły
Fot. mat. prasowe Pomorskiego Święta Wisły

Pomorskie Święto Wisły odbędzie się w dniach 20-21 sierpnia 2016 r. (sobota-niedziela) na terenie dwóch powiatów – tczewskiego i sztumskiego oraz 9 miast: Gdańsk, Gniew, Grudziądz, Kwidzyn, Malbork, Pelplin, Świecie, Tczew i Wisła. Uczestnikami międzynarodowej imprezy będą goście z Ukrainy, Niemiec i Litwy i Polski. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Święto Wisły ma promować szlak wodny Kociewia rzekami Wierzycą i Wisłą, ożywić wodny ruch na Wiśle w ramach akcji „Autostrada Wodna na Wiśle" oraz Pętla Żuławska, a także popularyzować kajakarstwo i żeglarstwo jako formy rekreacji fizycznej i turystyki wodnej na Wiśle. Wydarzenie·jest okazją do poznania zabytków Pomorza, Kociewia i ziemi tczewskiej, a także mostu Tczewskiego jako unikatowego w skali Europy zabytku inżynieryjnego i historycznego.

W programie:

 • międzynarodowy bieg 10 km nad Wisłą w Tczewie, (zapisy: Maratony Polskie)
 • marsz nordic walking, trasa 5 km, most Knybawski – most Tczewski,
 • rowerowy rajd gwiaździsty do Tczewa, (zapisy: klubkociewiak@wp.pl)
 • wyścigi smoczych łodzi na Nogacie w Malborku,
 • wyścigi czwórek wioślarskich – Polska – Litwa – Niemcy – Ukraina, od mostu Knybawskiego do mostu Tczewskiego,
 • IV Międzynarodowy Spływ Kajakowy – Pelplin – Gniew,
 • skimboarding (skimboard) – sport wodny polegający na jeździe (ślizgu) na desce po fali lub płytkiej warstwie wody,
 • rajd motocyklowy z miast partnerskich do Tczewa,
 • loty dwoma balonami nad Wisłą,
 • zawody wędkarskie na Wiśle,
 • turniej szachowy,
 • festyn wiślany na bulwarze Nadwiślańskim, niedziela, 21 sierpnia w godz. 12.00-22.00 (stoiska gmin i sponsorów, konkursy z nagrodami, dmuchane zamki, eurobangee). Wystąpią zespół kociewski Burczybas i zespół Little Wing z Bydgoszczy,
 • w ramach cyklu Ogrody Sztuk, 20 sierpnia (sobota) w parku tczewskim o godz. 17.00 rozpocznie się „Maraton muzyczny – przeżyjmy to jeszcze raz". W programioe muzyka tak znanych zespołów, jak The Beatles i Czerwone Gitary.

Organizatorzy zapraszają do udziału w IV Międzynarodowym Spływie Kajakowym. Spływ odbędzie się dniach 20-21 sierpnia na trasie Pelplin – Gniew (rzeka Wierzyca, nocleg na zamku) i dla chętnych spływ Wisłą w Tczewie.

Trwają zapisy do biegu na 10 km – Mistrzostwa Polski Urzędników, Mistrzostwa Polski Kolejarzy, Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Biegu Ulicznym na 10 km, Mistrzostwa Tczewa i Powiatu w Biegu Ulicznym na 10 km. Zobacz: zapisy do biegów

Bieg dzieci klas I-III szkół podstawowych (ok. 500 metrów), klas IV-VI szkół podstawowych, na mecie każde dziecko otrzyma medal i dyplom, limit uczestników – 100 dzieci, zgłoszenia w namiocie biura zawodów obok mety biegu od godz. 12.00. Start biegu – godz. 13.00. Dzieci zwolnione są z opłaty wpisowej. Więcej informacji: Maratony Polskie

Organizatorzy zapraszają wolontariuszy i wolontariuszki do wspólnego tworzenia wspaniałej sportowej imprezy. Pobierz dokument – szczegóły!

Organizatorami i partnerami imprezy są: Hotel Zamek Gniew sp. z o.o., Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Turystyki Kociewiak w Tczewie, KKS Unia Tczew, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Starostwo Powiatowe Tczew, Starostwo Powiatowe Sztum, miasta: Gdańsk, Gniew, Grudziądz, Kwidzyn, Malbork, Pelplin, Świecie, Tczew i Wisła, a także PSP Tczew, KPP Policji Tczew, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku, Europejski Park Historyczny Gniew, Bractwo Kurkowe Tczew, ZHP Tczew, TCSiR, TelKab, ZSE, ZSK, ZSRiK, ZSBiO, ZST, Stowarzyszenie Kulturalne Brama, Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Wisły w Tczewie.

Więcej: Pomorskie Święto Wisły

 

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości