Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/61f6344b-a992-465d-adfa-c54420e7002e.jpg Irakijczyk, Syryjka i Palestyńczyk w Gdańsku. Poznaj bliskowschodnią poezję w IKM

Irakijczyk, Syryjka i Palestyńczyk w Gdańsku. Poznaj bliskowschodnią poezję w IKM

Umar Abdul-Nasser

Mało znana, a przez to intrygująca. Jak poeci z Bliskiego Wschodu postrzegają rzeczywistość? Dowiesz się na Wieczorze z poezją arabską w Instytucie Kultury Miejskiej. Spotkanie oraz projekcja filmu już 2 i 3 października 2018 r.

 

Wieczór z poezją arabską jest prologiem Gdańskich Spotkań Literackich, które będą poświęcone literaturze blisko i dalekowschodniej i odbędą się wiosną 2019 r.

 

Arabscy poeci

 Ostatniego dnia września obchodzony jest międzynarodowy dzień tłumacza. Z tej okazji do Gdańska przyjedzie troje poetów z Bliskiego Wschodu. Łączy ich nie tylko pochodzenia. Są też uczestnikami programu ICORN, który skupia kilkadziesiąt europejskich miast wspierających działania na rzecz wolności słowa i ekspresji twórczej. – Poezję autorzy przeczytają w oryginale, a zaproszeni goście – aktorzy – w przekładzie na język polski. Podczas rozmowy poznamy najciekawsze zjawiska w literaturze arabskiej, okoliczności powstawania ich najważniejszych utworów oraz doświadczenie związane z pracą w krajach ich pochodzenia – zaprasza Ana Matusevic z Instytut Kultury Miejskiej.

 

Kim są zaproszeni goście?

Umar Abdul – Nasser pochodzi z Mosulu. Mówi po arabsku i bardzo dobrze po angielsku. Jest poetą i muzykiem, który w swojej twórczości często powraca do tematu pokoju. Specjalizuje się w poezji mówionej, wygłaszając własne utwory do autorskiego akompaniamentu muzycznego. Jest uważany za poetę eksperymentującego, a wiele ze swoich występów publikował w Internecie poprzez YouTube.

 

Kholoud Charaf jest poetką, krytyczką sztuki i działaczką społeczną zajmującą się pomocą kobietom i dzieciom, które przeżyły wojnę. Pochodzi z Al Mjemr na południu Syrii. W 2003 roku ukończyła Uniwersytet w Damaszku i uzyskała dyplom jako technik medyczny. Pracowała jako kierowniczka jednostki medycznej na oddziale kobiecym w centralnym więzieniu Suwayda i jako nauczycielka języka angielskiego w Syryjskim Instytucie Edukacji Dziecięcej, z dziećmi, które nie miały szans na formalną edukację z powodu toczącej się kraju wojny.

 

Sari Samir al-Hassanat pochodzi z Jabalii w Strefie Gazy (Palestyna). Al Hassanat zaczął pisać i publikować wiersze i artykuły, poruszając delikatne kwestie, takie jak korupcja polityczna, prawa człowieka i terroryzm. Połączył swój talent poetycki z działaniami na rzecz praw obywatelskich, pisząc wiersze o pokoju dla dzieci. Od czerwca 2018 tworzy i mieszka w Gdańsku.

 

  • Spotkanie z poezją arabską
  • 2 października 2018 r., poniedziałek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • wstęp – wolny

 

  • artBiografie pokaz filmu Poetka z Arabii
  • 3 października 2018 r., wtorek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • wstęp – wolny

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.