Aktualności

Inwestycje w pomorską kolej dzięki środkom szwajcarskim

Pojazd wożący pasażerów po odcinku Malbork – Grudziądz
Takie pojazdy wożą pasażerów po odcinku Malbork – Grudziądz. Fot. Sławomir Lewandowski

Są dostosowane do obsługi niepełnosprawnych, klimatyzowane, wyposażone w monitoring i dostęp do Internetu – mowa o czterech pojazdach szynowych do obsługi linii kolejowej Malbork – Grudziądz, z których już od ponad roku korzystają podróżni. Środki na ten cel pochodzą z samorządu województwa pomorskiego oraz Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Ze środków tych udało się również kupić ponad 50 defibrylatorów do każdego z pojazdów kolejowych należących do samorządu województwa. Podsumowanie projektu odbyło się 11 stycznia 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podczas konferencji z udziałem wicemarszałka Ryszarda Świlskiego.

 

Wartość całego przedsięwzięcia to ok. 54,74 mln zł, z czego wkład własny samorządu województwa pomorskiego przekracza 26,6 mln zł.

Głównym celem projektu pt. „Zakup czterech spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi kolejowego odcinka Malbork – Grudziądz w celu poprawy bezpieczeństwa, zarządzania, wydajności i niezawodności lokalnego systemu transportowego",  było zwiększenie udziału transportu kolejowego w obsłudze mieszkańców regionu pomorskiego, wzrost bezpieczeństwa i komfortu podróżowania, zwiększenie dostępności transportowej oraz oszczędności w kosztach funkcjonowania przewozów.

Kupione pociągi – tzw. spalinowe zespoły trakcyjne – są klimatyzowane, posiadają fotele pokryte tkaniną trudnopalną i dwa miejsca z zaczepami do mocowania wózka inwalidzkiego z pasażerem. Jest w nich także toaleta, przystosowaną do obsługi osób niepełnosprawnych, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, system informacji pasażerskiej, system zliczania pasażerów, system lokalizacji pojazdu oraz sieć do bezprzewodowego dostępu do Internetu WIFI. W każdym z pojazdów znajduje się 106 miejsc siedzących stałych oraz 14 uchylnych.

Pociągi rozwijają maksymalną prędkość do 120 km/h. Konstrukcja pojazdu zapewnia bezpieczeństwo podróżnym podczas wsiadania i wysiadania z peronów o wysokości od 300 mm do 760 mm dzięki dodatkowemu wysuwanemu stopniowi.

W ramach projektu, za kwotę ponad 300 tys. zł do pomorskich pociągów kupiono także 51 defibrylatorów – urządzeń, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej analizują rytm serca i określają, czy poszkodowany wymaga defibrylacji.

Defibrylatory są bardzo proste w obsłudze, z możliwością pracy w trybie dla dorosłych i dla dzieci, z wbudowaną  funkcją  instruktażu dla osoby udzielającej pomocy. Są bezpieczne zarówno dla poszkodowanego, jak i osoby ratującej życie, gdyż posiadają funkcję wykonania defibrylacji na mokrej i metalowej powierzchni. W szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatorów wzięło udział 60 kierowników pociągów zatrudnionych przez przewoźników kolejowych. Powstał także film instruktażowy udzielania pierwszej pomocy z użyciem AED, który jest prezentowany podróżnym na wyświetlaczach w pociągach.

Ponadto w ramach projektu szwajcarskiego w 2015 r. zrealizowano zadanie „Modernizacja wiaduktu wraz z dojazdami w miejscowości Brachlewo, na trasie linii kolejowej Malbork – Grudziądz" oraz dodatkowo w 2016 r. zmodernizowano jeden EZT (Elektryczny Zespół Trakcyjny), który kursuje na trasie Gdynia Chylonia – Elbląg.

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka