Aktualności

Interna w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku po remoncie. Co się zmieniło za prawie 8 mln złotych?

Wyremontowany Oddział Chorób Wewnętrznych i Hipertensiologii
Wyremontowany Oddział Chorób Wewnętrznych i Hipertensiologii. Fot. Aleksander Olszak

Na wyremontowanym Oddziale Chorób Wewnętrznych i Hipertensiologii w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku jest 12 sal chorych, w tym jedna izolatka i jedna intensywnego nadzoru kardiologicznego. W sumie to 40 łóżek dla pacjentów. Oddział wyposażono m.in. w nowoczesne kardiomonitory, pompy infuzyjne i meble.

 


Modernizacja i wyposażenie Oddziału Chorób Wewnętrznych i Hipertensiologii, znajdującego się na IV piętrze budynku nr 3 i 5 przy ul. Nowe Ogrody, była realizowane w latach 2018-2019. W uroczystym otwarciu wyremontowanego oddziału wzięła udział m. in. członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. Podczas tego wydarzenia Tomasz Kuplicki, wiceprezes sopockiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wręczył prezesowi Dariuszowi Kostrzewie, lekarzom Annie Małek i Rafałowi Piotrowskiemu medale 30-lecia Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Tymi wyróżnieniami chcemy podziękować lekarzom za wspaniałą opiekę, jakiej doświadczamy w szpitalach. To dla nas naprawdę ważne – mówił Kuplicki.

 

Większy komfort pobytu pacjentów

Remont polegał na wykonaniu prac projektowych i robót budowlano-montażowych. Wymieniono wszystkie instalacje, zmodernizowano instalację wentylacji mechanicznej i klimatyzację, a instalacja teletechniczna została dostosowana do elektronicznej wymiany danych. – Dzięki wspólnemu wysiłkowi samorządu województwa pomorskiego i spółki staje się on jeszcze bardziej funkcjonalny. Modernizacja nie była łatwa i dziękuję współpracownikom za cierpliwe znoszenie utrudnień – mówił prezes spółki Dariusz Kostrzewa. Pacjenci będą przebywać w 10 pokojach z łazienkami (trzy pokoje dwuosobowe, cztery pokoje trzyosobowe, dwa pokoje czteroosobowe i pokój jednoosobowy). Na czwartym piętrze są też 12-łóżkowa sala zwiększonego nadzoru kardiologicznego i jednoosobowa izolatka. Na oddziale znajdują się m.in.: gabinet konsultacyjny, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, punkt pielęgniarski i lekarski oraz gabinet badań echo serca.  – Modernizacja Oddziału Chorób Wewnętrznych i Hipertensiologii, w większości sfinansowana ze środków samorządu województwa pomorskiego, to kolejna inwestycja będąca wyrazem naszej troski o dobro pacjentów – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała- Sokalska. – Dzięki remontowi i nowoczesnemu wyposażeniu Oddziału w sprzęt medyczny i niemedyczny niewątpliwie zwiększy się bezpieczeństwo i jakość świadczonych usług zdrowotnych, ale także i komfort pacjentów. Ponadto, poprawią się warunki pracy personelu medycznego – dodała Kapała-Sokalska.

– Ten otwierany dziś oddział to zmiana epoki. Będziemy spełniać wszelkie najnowsze standardy np. mamy bardzo nowoczesną izolatkę, na poprzednim oddziale takiego pomieszczenia praktycznie nie było – cieszył się dr Jacek Dozdowski, kierownik oddziału.

 

Koszt inwestycji

Całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 8 mln zł, z czego samorząd województwa pomorskiego przekazał ponad 7,7 mln zł. Poza pracami remontowymi kupiono m.in. system monitorowania pacjenta, czyli centralę monitorującą, kardiomonitory i modułowe oraz monitory telemetryczne.

Fot. Aleksander Olszak

view szablon artykułu

Aktualności