Aktualności

Intensywny tydzień w Filharmonii Kaszubskiej

$image_alt
Gaba Kulka. Fot. materiały prasowe

Filharmonia Kaszubska w Wejherowie przygotowała komplet różnorodnych wydarzeń, które na pewno spodobają się szerokiemu gronu odbiorców. Od 16 kwietnia 2015 r. warto zaglądać do Wejherowskiego Centrum Kultury.
Od czwartku, 16 kwietnia, z przytupem wchodzimy w muzyczny tydzień, a wszystko za sprawą niezwykle utalentowanej artystki Gaby Kulki, która o godz. 19.00 rozpocznie swój performance oparty na jej najnowszym albumie „The Escapist". Ta odważna, niespokojna, głęboko osobista płyta muzycznie czerpie z klasyki lat 70., nigdy nie tracąc z oczu współczesności. To pierwszy od pięciu lat, studyjny krążek Gaby Kulki, zawierający autorski materiał. Gaba Kulka teoretycznie penetruje rejony już poznane, owładnięte jazzowymi wstawkami i inteligentnym tekstem, ale nadaje im swój autorski charakter. Jej wokal jest jedyny w swoim rodzaju i niepodrabialny. Jej poczucie melodyki smakuje wyjątkowo. Jej teksty to rasowe wygibasy nie tylko dla hipsterów.

Następny dzień będzie należał do Pawła Nowaka promującego swoje najnowsze dokonanie „Almost Jazz Group Na Kaszebach". To niezwykły koncert będący kompilacją wysokiej próby jazzu ze znanymi kaszubskimi melodiami ludowymi. Niespotykana okazja, by kolejny raz zetknąć się z kaszubską kulturą penetrującą obszary do tej pory przez nią omijane. Świetną zabawą jest również odgadywanie np.  „Wele wele wetka", „Nasza zemia", czy „Hej mòrze, mòrze" w jazzowo ułożonych przez artystów nutach. Filharmonia Kaszubska chcąc udostępnić koncert jak najszerszemu gronu widzów, nie będzie pobierała za niego opłat. Samo wydarzenie zaś odbędzie się na sali konferencyjnej, 17 kwietnia, o godz. 19.00.

Natomiast w sobotę, 18 kwietnia, podziwiać będzie można światowej klasy muzyków. Janusz Strobel zagra wespół z Andrzejem Jagodzińskim oraz Jego Trio (Jagodziński, Cegielski, Bartosik), wykonując utwory z najnowszej płyty „Strobel – Kofta – Wołek", łączącej w sobie piękne melodie, wyrafinowaną harmonię i przejrzystą formę. „Trzeba marzyć" to recital o miłości, marzeniach i tęsknocie, opowiedziany poetycko, a w warstwie muzycznej zachowujący jazzowe aranżacje. W programie znalazły się utwory takie jak „Trzeba marzyć", „Kiedy księżyc jest w nowiu" czy „Nieobecni", którym wykonująca wokal Anna Stankiewicz nadaje zupełnie nowy wymiar. To wspaniałe wydarzenie dla osób lubujących się w poezji śpiewanej i mistrzowsko wykonanej muzyce. Bilety w cenie 25-30 zł.

Strobel – Kofta – Wołek. Fot. Marek Kolodziej ‘55
Fot. Marek Kolodziej ‘55

Zamykająca tydzień pełen muzycznych wrażeń niedziela 19 kwietnia zaprasza wszystkie dzieci na salę główną Filharmonii Kaszubskiej, na godz. 11.00, na tradycyjny już poranek muzyczny. Tym razem scena zmieni się w hiszpańską korridę pełną niespodzianek i temperamentu muzyki z opery „Carmen" G. Bizeta. To wyjątkowy poranek, kiedy dzieci będą obcowały z orkiestrą symfoniczną i innymi artystami operowymi.

O godz. 18.00 odbędzie się spektakl odnoszący się do ciężkiej historii wyzwolonej Polski. „Kartki z Katynia" jest wydarzeniem historyczno-muzycznym, ukazującym marzenia i oczekiwania Polaków będących obciążonymi dramatem wybuchu II wojny światowej oraz jej konsekwencjami, jak aresztowania i mord elit w Katyniu. Widowisko składa się z ośmiu pieśni, przeprowadzających widza przez niełatwy temat zbrodni katyńskiej z 1940 r., którym towarzyszy prezentacja filmowa, zawierająca materiały pochodzące z Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Pracowni Historycznej Politechniki Gdańskiej i prywatnych zbiorów Rodzin Katyńskich. Niezwykle nastrojową muzykę do tego wydarzenia skomponował Cezary Paciorek, który uświetni też swoją osobą samo przedstawienie grając na instrumentach klawiszowych oraz akordeonie. Teksty piosenek według Tomasza Pohla zaśpiewają m.in. Weronika Korthlas i Krzysztof Rogocki.

Jednak Filharmonia Kaszubska to nie tylko koncerty i spektakle. Już 9 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Wejherowskiego Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy Karoliny Matyjaszkowicz. Jej twórczość charakteryzuje niezwykła staranność wykonania — poza precyzyjnością rysunku czy uważnym doborem podobrazia, artystka dba o wykończenie dzieł, jakim jest autorska drewniana kolorowa rama, która zamyka przedstawienie.

 

Filharmonia Kaszubska w Wejherowie
Wejherowskie Centrum Kultury

ul. Sobieskiego 255
www.wck.org.pl

 

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości