Aktualności

Integracja podczas Światowego Dnia Zespołu Downa

$image_alt
Fot. Biuro Prasowe

Popularne ostatnio zakładanie dwóch różnych skarpetek nie do pary, to nie nowy trend w modzie, a forma wsparcia ważnej inicjatywy. Takie skarpetki symbolizują bowiem niedopasowanie zarówno społeczne, jak i genotypowe.

Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego oraz prof. dr hab. med. Barbara Kamińska, kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii GUMed, włączyły się w akcję i wspólnie zachęcają do wzięcia udziału w marszu rodzin i przyjaciół dzieci dotkniętych zespołem Downa. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 21 marca, o godz. 12.00, na Długim Targu w Gdańsku.

Inicjatorem akcji jest pozarządowa organizacja młodzieżowa World Youth Alliance – pierwszym, który wykonał wyzwanie jest chłopiec z zespołem Downa, który nominował m.in. Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego. Główny cel tej inicjatywy to zwiększenie świadomości społecznej i integracja z ludźmi cierpiącymi na tę chorobę. Od 2005 roku obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa właśnie 21 marca, nieprzypadkowo, ponieważ osoby z zespołem Downa w 21. parze chromosomów zamiast dwóch, mają trzy.

Pani marszałek Hanna Zych-Cisoń i profesor Barbara Kamińska zostały nominowane do udziału w akcji przez Teresę Kamińską, prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.

– To bardzo ważna akcja, integrująca wszystkich ludzi dla dobrego celu, przede wszystkim dla przeciwdziałania wyobcowaniu – mówi Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Bardzo często chorym i ich rodzinom jest potrzebna pomoc całego środowiska oraz wlanie w rodziców optymizmu, że dadzą sobie radę i że ta pomoc jest.

ML

view szablon artykułu