Aktualności

II Forum Akordeonu i Gitary

$image_alt
Fot. 69 Duo na Facebooku

W Gdańsku, 9 i 10 maja 2015 r. odbędzie się Forum Akordeonu i Gitary. Tegoroczna edycja poświęcona jest historii i teraźniejszości artystycznej koegzystencji obu instrumentów w różnych gatunkach muzyki. W programie m.in. wystąpienia prelegentów, dyskusja panelowa, koncerty studentów i zaproszonych gości: duetu z Polski – Michał Nagy i Klaudiusz Baran oraz z Finlandii – Petri Kumela i Mikko Luoma.

Tegoroczne spotkanie będzie przebiegać pod hasłem ,,Skład instrumentalny gitara i akordeon. Historia, repertuar, problemy wykonawcze". W gronie prelegentów znajdują się artyści, którzy znaczną część swojej działalności artystycznej poświęcili duetowi gitara i akordeon bądź bandoneon. Będą to więc głównie relacje z pierwszej ręki dotyczące ich repertuaru i problemów wykonawczych specyficznego składu, który dopiero od lat 80. XX w. utorował sobie drogę na estrady koncertowe. Oba instrumenty dość późno zaistniały w muzyce XX w., zaś ich duet to zjawisko jeszcze nowsze.

Podczas forum odbędą się dwa koncerty. W Sali Kameralnej S-2 Akademii Muzycznej w Gdańsku, 9 maja 2015 r. o godz.18.00 wystąpi duet Michał Nagy (gitara) i Klaudiusz Baran (bandoneon). Artyści wykonają obok utworów Astora Piazzolli także muzykę innych twórców z kręgu tanga argentyńskiego: Anselmo Aieta (1896-1964), Tomas Gubitsch (ur.1957). Pierwszy z nich to bandoneonista, drugi – gitarzysta. Program koncertu w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, 10 maja 2015 r. o godz.17 wypełni muzyka dawna i najnowsza w wykonaniu fińskiego duetu Petri Kumela (gitara) i Mikko Luoma (akordeon) . Artyści wykonają muzykę Carla Philippa Emanuela Bacha, Domenico Scarlattiego, a także, „Sinistro'" Jukki Tiensuu oraz najnowsze dzieło Harri Suilamo na gitarę i akordeon. Będzie to prawykonanie światowe. Oba duety tworzą prawdziwi mistrzowie swoich instrumentów, artyści koncertujący na całym świecie, mający w swoim dorobku fonograficznym wiele płyt.

Podczas spotkań panelowych i dyskusji, m.in. Marcela Halmova zaprezentuje czeską literaturę z udziałem  gitary i akordeonu z lat 70. i 80. XX w., m.in. utwory Vaclava Trojana, Petra Fiali, Jana Truhlara, które należą do klasyki tego składu wykonawczego. Monika Dżuła-Radkiewicz, która poświęciła swoja pracę doktorską twórczości gitarowej Mario Castelnuovo-Tedesco, przedstawi jego mniej znany utwór „Morning in Iowa" op.158 na klarnet, akordeon, gitarę, kontrabas i perkusję, jedno z pierwszych w historii zestawień gitary i akordeonu. Michał Nagy opowie i tradycji i współczesności repertuaru na duet bandoneonu i gitary, muzyki, którą propaguje wraz z bandoneonistą Klaudiuszem Baranem. Wystąpienie Elżbiety Rosińskiej poświęcone będzie muzykom działającym w XIX wieku na Wyspach Brytyjskich, którzy w swojej działalności koncertowej, pedagogicznej czy kompozytorskiej wykorzystywali gitarę oraz koncertinę – nowy instrument Wheatstone'a, który w krótkim czasie zyskał wielką popularność. Marcin Kozioł i Szymon Jabłoński, tworzący zespół 69 Duo, opowiedzą o swojej drodze do budowania repertuaru na duet gitary i akordeonu. Uzupełnieniem głównej tematyki konferencji będzie prezentacja twórczość gitarowej Edwarda Bogusławskiego (Wojciech Gurgul), wykład Jakuba Niedoborka poświęcony roli muzyki flamenco w rozwoju kreatywności gitarzysty oraz rozważania Mikko Luomy, dotyczące roli czynnika nowości w naszym postrzeganiu muzyki współczesnej.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

II Forum Gitary i Akordeonu w Gdańsku
Skład instrumentalny gitara i akordeon. Historia, repertuar, problemy wykonawcze
9-10 maja 2015 r., sobota-niedziela
Akademia Muzyczna
ul. Łąkowa 1-2
Gdańsk

Zobacz:

Program

9 maja 2015 r., sobota, sala S-2
godz. 12.30 – otwarcie II Forum Gitary i Akordeonu
godz. 12.45 – muzyczny wstęp – 69 Duo (Marcin Kozioł – gitara, Szymon Jabłoński – akordeon)
godz. 13.00 – Akordeon, gitara – powinowactwo dusz, Zbigniew Koźlik (UMFC, Filia w Białymstoku)
godz. 14.00 – Repertuar na gitarę i akordeon w kontekście naszzch doświadczeń, Szymon Jabłoński, Marcin Kozioł (studenci AM, Gdańsk)
godz. 14.30 – Mario Castelnuovo-Tedesco – ,,Morning in Iowa" op. 158 na klarnet, akordeon, gitarę, kontrabas i perkusję, Monika Dżuła-Radkiewicz (AM, Gdańsk)
godz. 14.50 – przerwa obiadowa
godz. 15.30 – Gitara w twórczości Edwarda Bogusławskiego – Wojciech Gurgul (student AM, Katowice)
godz. 16.20 – How new is New Music? –Mikko Luoma (Turku University of Applied Sciences)
godz. 18.00 – koncert duetu Klaudiusz Baran – bandoneon, Michał Nagy – gitara; w programie: Anselmo Aieta, Tomas Gubitsch, Fritz Kreisler, Astor Piazzolla  

10 maja 2015 r., niedziela, sala S-2
godz. 10.30 – muzyczny wstęp –  B. Dowlasz-bagatella, Damian Król – gitara
godz. 10.45 – Gitara i akordeon – garść asocjacji, refleksji i facecji z własnej perspektywy twórcy, wykonawcy i nauczyciela, Bogdan Dowlasz (AM, Łódź)
godz. 11.30 – Flamenco – droga do kreatywnego myślenia muzycznego, Jakub Niedoborek (UMCS, Lublin)
godz. 12.30 – Gitara i koncertina w wiktoriańskiej Anglii,  Elżbieta Rosińska (AM, Gdańsk)
godz. 13.00 – Duet gitary i bandoneonu – tradycja i współczesność, Michał Nagy (AM, Kraków)
godz. 13.45 –przerwa obiadowa
godz. 14.45 – muzyczny wstęp – J.Feld – Miniatury na skrzypce, gitarę i akordeon, Joanna Deptuła – skrzypce, Konrad Ingielewicz – gitara, Wojciech Bakłażec – akordeon
godz. 15.00 – Česka akordeonova škola, Marcela Halmova (Konserwatorium Muzyczne,  Ostrawa)
godz. 15.30-16.30 – dyskusja panelowa
godz. 17.00 – sala koncertowa – koncert duetu Petri Kumela – gitara, Mikko Luoma – akordeon (Finlandia), w programie: J.M. Sánchez-Verdú, C.P.E. Bach, H. Suilamo (prawykonanie), D. Scarlatti, J. Tiensuu

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności