Aktualności

Idąc rakiem – Przedstawieniem Roku 2012

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

Ludzie teatru odebrali z rąk marszałka Mieczysława Struka doroczne nagrody, którymi samorząd województwa pomorskiego honoruje artystów scen z naszego regionu.

25 marca w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku artyści odebrali Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrody Teatralne Miasta Gdańska za rok 2012. Przybyłych gości – aktorów i pracowników pomorskich teatrów, ludzi kultury, przedstawicieli Okręgu Gdańskiego ZASP, reprezentantów władz samorządowych i mediów – powitał gospodarz Wybrzeża, dyrektor Adam Orzechowski. Uroczystość rozpoczęło odczytanie orędzia przygotowywanego z okazji przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym roku powstały dwa teksty – pierwszy napisany przez światowej sławy autora sztuk teatralnych, reżysera, kompozytora i satyryka Dario Fo, w drugim – do wszystkich miłośników sztuki scenicznej zwrócił się znany i ceniony aktor, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn. 

W dniu święta sztuki scenicznej nie można było zapomnieć o wybitnych pomorskich artystach, którzy odeszli od nas w minionym roku. Ich sylwetki przybliżyła gościom specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna, wzbogacona utworami gospel w wykonaniu zespołu Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. 

Już od pięciu lat uroczysta gala organizowana jest wspólnie z Miastem Gdańsk, które również przyznaje nagrody w dziedzinie teatru. Jako pierwsze zostały wręczone okolicznościowe Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury. Uhonorowane osoby to: Dorota Kolak, Joanna Kreft-Baka, Grzegorz Gzyl, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski i Adam Orzechowski. 

Nagrody Teatralne Miasta Gdańska za 2012 rok wręczył zastępca prezydenta Wiesław Bielawski. Otrzymali je: 

• Kuba Kowalski - za reżyserię spektaklu Ciała obce Julii Holewińskiej na scenie Teatru Wybrzeże, 
• Marek Tynda - za rolę Adama/Ewy w spektaklu Ciała obce Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego na scenie Teatru Wybrzeże, 
• Mariusz Waras - w kategorii Debiut Roku za scenografię do spektaklu Baltic. Pies na krze. w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego na scenie Teatru Miniatura. 

Kapituła Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska wybrała jako Spektakl Roku 2012 Amatorki Elfriede Jelinek w Teatrze Wybrzeże w reżyserii Eweliny Marciniak. Nagrodą honorową dla Teatru Wybrzeże jest obraz gdańskiego malarza Hugona Laseckiego. 

Punktem kulminacyjnym gali było wręczenie przez marszałka Mieczysława Struka Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2012

Laureatami zostali: 
• Ewelina Marciniak – za dojrzałą, przemyślaną inscenizacyjnie i odważną reżysersko realizację oraz umiejętne poprowadzenie wszystkich aktorów spektaklu Amatorki Elfriede Jelinek w Teatrze Wybrzeże, 
• Dorota Lulka – za drapieżną, niezwykle sugestywną, wielowymiarową, pogłębioną interpretacyjnie kreację Tulli Pokriefke w przedstawieniu Idąc rakiem Güntera Grassa w reżyserii Krzysztofa Babickiego w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, 
• Marek Tynda – za sprawną i pełną wyrazu transformację sceniczną aktora, a także świetną interpretację roli Adama/Ewy w spektaklu Ciała Obce Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego w Teatrze Wybrzeże. 

Wszyscy laureaci otrzymali okolicznościowe grafiki oraz nagrody finansowe. 

Nagrodę honorową za Przedstawienie Roku 2012 otrzymał Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni za spektaklIdąc rakiem Güntera Grassa w adaptacji Pawła Huelle i reżyserii Krzysztofa Babickiego – za udaną próbę nawiązania dialogu współczesnego świata z przeszłością wobec uniwersalności zła i naszego strachu przed nim w kontekście najstraszliwszej z wojen i największej katastrofy morskiej w dziejach ludzkości. Nagroda tradycyjnie jest dziełem sztuki, w tym roku był to kolaż autorstwa Jana Miśka pt. Zła godzina. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz ogłoszonego przez Zarząd ZASP w 2011 roku Dnia Artysty Weterana Scen Polskich, Małgorzata Talarczyk, prezes oddziału gdańskiego ZASP wraz z Haliną Słojewską, honorową prezes oddziału odczytały okolicznościowe listy skierowane do nestorów teatru w naszym regionie,a także wręczyły okolicznościowe dyplomy zasłużonym pracownikom pomorskich teatrów. 

W części artystycznej wieńczącej uroczystość wystąpił zespół Teatru Miejskiego Miniatura w Gdańsku oraz studenci III roku Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Marcin Dąbrowski

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka