Aktualności

Iberyjska dziesiąta muza

$image_alt
Kadr z filmu „Jak zostać Baskiem". Fot. materiały prasowe

Nie tylko Almodóvarem kino hiszpańskie żyje – ale do tego stałych bywalców corocznego przeglądu w gdańskim kinie Żak raczej nie trzeba przekonywać. Od lat w ramach Tygodnia Kina Hiszpańskiego pokazywane jest to, co obecnie w kinematografii tych rejonów najciekawsze i szczególnie warte uwagi. 15. edycja imprezy rusza w piątek, 27 marca 2015 r.

Tegoroczny program obfituje w różnorodne pod względem tematycznym i formalnym propozycje. Znalazły się w nim zarówno filmy debiutantów (wyróżniony na MFF w San Sebastián „Tylko ja"), jak i dzieła doświadczonych twórców, których każda kolejna produkcja jest szeroko komentowana (vide „Wielka hiszpańska rodzina" w reżyserii Daniela Sáncheza Arévalo, twórcy filmu „GranatowyPrawieCzarny").

15. Tydzień Kina Hiszpańskiego - plakatRepertuar skoncentrowany jest nie tylko na fabułach, ale także kinie niefikcjonalnym, czego dowodem „W hołdzie Bette Davis" – nietypowy dokument charakteryzujący tytułową aktorkę, gwiazdę Hollywood, przez pryzmat jej wizyty na festiwalu w San Sebastián w 1989 r.

Sposród 13 filmów z programu, większość to dzieła wyróżniane prestiżowymi statuetkami Goya, hiszpańskim odpowiednikiem Oscarów. Między innymi pokazany zostanie niedawny rekordzista, nagrodzone w 8 kategoriach (!) „Wiedźmy z Zugarramurdi" Álexa de la Iglesii, oraz "Jak zostać Baskiem" Emilio Maríneza-Lázaro (3 nagrody aktorskie).

W przypadku tego ostatniego można mówić o swoistym ewenemencie, bo poza nagrodami film zaskarbił sobie miłość widowni, stając się jednym z najpopularniejszych w historii hiszpańskiej kinematografii. Wszystko wskazuje na to, że nie inaczej będzie w Polsce.  

 

15. Tydzień Kina Hiszpańskiego
—————————————————

  • 27 marca - 2 kwietnia 2015 r.
  • Klub Żak
  • Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197
  • www.klubzak.com.pl 
  • kasa@klubzak.com.pl
  • tel. 58 344 05 73 w. 117

Szczegółowy program tutaj

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności