Sławni Pomorzanie

Huelle Paweł

$image_alt
Fot. Tomasz Konopacki

Urodził się 10 września 1957 r. w Gdańsku. W latach 80. XX w. związany był z prasą konspiracyjną. Pracował jako dziennikarz w Biurze Informacji Prasowej „Solidarności", był wykładowcą uniwersyteckim, redaktorem i dyrektor gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej, felietonistą Gazety Wyborczej.

Twórczość Huellego poświęcona jest głównie rodzinnemu miastu i sprawom z nim związanym. Jego książki, a zwłaszcza debiutancka powieść Weiser Dawidek (1987), zostały przetłumaczone na wiele języków. Powieść ta została zekranizowana przez Wojcieciech Marczewskiego w 2000 r. Jej akcja rozgrywa się w Gdańsku w 1957 r. i opowiada historię tajemniczego zniknięcia żydowskiego trzynastoletniego chłopca pod koniec niezapomnianych letnich wakacji oraz prowadzonego wiele lat potem prywatnego śledztwa w tej sprawie przez jednego z jego kolegów, zarazem narratora opowieści. Ta oparta na schemacie powieści detektywistycznej, na poły sensacyjna, na poły paraboliczna, pełna metaforycznych tropów historia, daje się czytać w rozmaitych porządkach: jako opowieść o dojrzewaniu, powieść obyczajowa, polityczna, przygodowa, wreszcie jako filozoficzny traktat.

Przygody związane z dociekaniem prawdy to również  Opowiadania na czas przeprowadzki (1991) oraz Pierwsza miłość i inne opowiadania (1996). I tutaj również zwykłe z pozoru zdarzenia, stają się znakami tajemnicy. Opowiadania Huellego są osadzone w różnych, drobiazgowo rekonstruowanych pod względem historycznego miejsca i czasu realiach, choć na ogół zawsze jakoś pozostają związane z "małą ojczyzną" autora, Gdańskiem i jego okolicami. Stanowią zapis własnej historii dorastania autora, poszukiwania mitycznej genealogii, korzeni duchowych. 

Huelle jako pisarz odniósł ogromny sukces i uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami. W  1997 r. został nominowany do Literackiej Nagrody NIKE. Jest laureatem  Paszportu Polityki oraz Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia  Polski. 

Opr. DK

view szablon artykułu