Aktualności

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Konserwacji Wraków Statków

$image_alt
Fot. Archiwum UMWP

Narodowe Muzeum Morskie buduje w Tczewie Centrum Konserwacji Wraków Statków. Obiekt połączy dwie funkcje: konserwacyjną i wystawienniczą. Będą w nim prowadzone prace nad wydobytymi zabytkami, a także prezentacje historycznych eksponatów i jachtów.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum, która odbyła się 24 listopada 2014 r., wzięli udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska oraz przedstawiciele władz lokalnych.

Przy tej okazji wieloletni dyrektor Muzeum dr Jerzy Litwin uhonorowany został Nagrodą specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego. Dr Jerzy Litwin Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego jest znanym i wysoko cenionym znawcą i gorącym orędownikiem działań na rzecz promowania i zachowania morskiego dziedzictwa kulturowego. 

 

Budynek Centrum Konserwacji Wraków Statków zlokalizowany będzie w ścisłym centrum Tczewa, w strefie obrzeży Starego Miasta. Nowoczesna architektura Centrum korespondować będzie z postprzemysłowym charakterem sąsiednich XIX-wiecznych budynków. Centrum będzie złożone z dwóch obiektów – w jednym z nich utworzona zostanie pracownia konserwacji, natomiast w drugim znajdować się będzie magazyn studyjny. Tego typu magazyn to miejsce, dostępne dla zwiedzających, gdzie prezentowane będą eksponaty, które zwykle czekając na ekspozycję lub konserwację, trafiają do muzealnych magazynów. W placówce znajdzie się także profesjonalny sprzęt pomagający w zabiegach konserwatorskich, m.in. skaner 3D oraz mobilny aparat rentgenowski. Inwestycja ma na celu ochronę, zachowanie oraz udostępnianie morskiego dziedzictwa kulturowego. Centrum ma także rozwiązać problem braku miejsca do przechowywania i konserwacji zabytków wydobytych z wody. 

Projekt jest realizowany w ramach Programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego". Całkowity koszt inwestycji wynosi 27,21 mln zł, a wsparcie zostało udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Zadanie realizowane jest w partnerstwie polsko-norweskim z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo. Centrum powstanie przy ul. Paderewskiego w Tczewie, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Wisły (oddziału Narodowego Muzeum Morskiego) i Fabryki Sztuk. Otwarcie Centrum planowane jest na kwiecień 2016 roku.

 

Marcin Dąbrowski 
Magdalena Ledwoń 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka