Aktualności

Honorowe wyróżnienie dla profesora Jerzego Tredera

$image_alt
Fot. ML

Jeden z najważniejszych polskich filologów i lingwistów profesor Jerzy Treder, decyzją Sejmiku Województwa Pomorskiego, otrzymał Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Uroczystość odbyła się z udziałem marszałka Mieczysława Struka, wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego oraz przewodniczącego sejmiku Jana Kleinszmidta.

Prof. dr hab. Jerzy Treder jest historykiem języka polskiego i kaszubskiego, który w swojej pracy naukowej dużo uwagi poświęcił badaniom nad językami słowiańskich mieszkańców Pomorza. W środowisku badaczy uznawany jest za najwybitniejszego współcześnie znawcę kaszubszczyzny. Pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego od początków istnienia uczelni oraz uczestnik wielu przedsięwzięć popularyzujących język polski i kaszubski.

Profesor Jerzy Treder

Od lat współpracuje m.in. w realizacji cyklu projektów kulturalnych pod nazwą Verba Sacra – Modlitwy Katedry Polskich. To również doskonały pedagog, który miał olbrzymi wpływ na kształtowanie młodego pokolenia polonistów i kaszubologów na Pomorzu. Wiedza świata nauki na temat historycznych i obecnych języków Pomorza bez dorobku prof. Tredera byłaby znacznie uboższa.

W latach minionych Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego otrzymali m.in. Lech Wałęsa, ks. abp Tadeusz Gocłowski, Marian Kołodziej, ks. bp prof. Jan Bernard Szlaga, prof. Gerard Labuda i Adam Korol.

Profesor Jerzy Treder/ Fot. ML

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka